Aktualności

Dzielnicowy z Goworowa ostrzegał osoby starsze przed oszustami – nie przekazujmy żadnych pieniędzy obcym osobom

Data publikacji 31.01.2018

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, a także podległy jej Komisariat policji w Myszyńcu i posterunki policji prowadzą cykliczne działania skierowane na ochronę Seniorów przed różnego rodzaju oszustami. Ostatnie tego typu działanie odbyło się na terenie gminy Goworowo, gdzie dzielnicowy asp. sztab. Sławomir Subczyński omówił dokładnie najczęstsze metody, jakimi mogą posługiwać się sprawcy oraz wskazał sposoby na ich uniknięcie. Ostrzegajmy Seniorów z naszej rodziny przed takimi za

Przestępcy działający metodą "na wnuczka", "na policjanta" i zmodyfikowanymi wersjami co jakiś czas się uaktywniają. Policja od lat apeluje o ostrożność do osób starszych i ich rodzin. Komunikaty z tym zagadnieniem są cykliczne podawane, m.in. z ambon w Kościołach, poprzez lokalne media  w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, a także poprzez setki spotkań prowadzonych przez ostrołęckich policjantów bezpośrednio z naszymi mieszkańcami.


Co ważne działania te przynoszą oczekiwany efekt, statystyki pokazują jednoznacznie, że świadomość potencjalnych ofiar, na szczęście wzrasta i nasi Seniorzy pomimo prób nie pozwalają się oszukać.
Dlatego widząc efekty tych działań są one cały czas kontynuowane w dużej mierze przez dzielnicowych. Ostatnie z takich spotkań odbyło się w Brzeźnie ( gm. Goworowo) podczas którego dzielnicowy z terenu tej gminy rozmawiał z Seniorami na temat zagrożeń, na które osoby starsze, często mieszkający samotnie mogą być narażone.


W trakcie prowadzonych rozmów dzielnicowy tłumaczył seniorom, że sprawcy często podają się za krewnych, kurierów, policjantów, funkcjonariuszy CBŚ. Wszystko po to, aby uwiarygodnić swoje działanie, oszukać pokrzywdzonego i zdobyć od niego pieniądze. Osoby starsze, z którymi rozmawiali policjanci, z ogromnym zainteresowaniem wysłuchiwały porad.


Funkcjonariusz omówił także sposoby działania oszustów oraz przedstawił jak w takich przypadkach należy się zachować, aby nie paść ofiarą przestępców. Podczas spotkania poruszono także temat prawidłowego zabezpieczenia mieszkań oraz bezpieczeństwa poza domem, m. in na drodze czy w miejscach takich jak targowiska czy sklepy wielkopowierzchniowe. Na koniec poruszono zagadnienia związane z ruchem drogowym, , w szczególności zachęcając do noszenia elementów odblaskowych, które bez wątpienia potrafią uratować nam życie.


W związku z programem "Dzielnicowy bliżej nas", dzielnicowy przekazał także numer telefonu kontaktowego do siebie i adres poczty elektronicznej oraz zachęcał uczestników do korzystania z aplikacja "Moja Komenda", czy narzędzia internetowego w postaci Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.


Pamiętajmy, aby nie przekazywać pieniędzy obcym osobom. Żaden policjant, czy też funkcjonariusz innych służb nie ma prawa żądać od nas przekazania jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli to robi, to znak, że mamy do czynienia z oszustem i powinniśmy jak najszybciej wezwać prawdziwych policjantów uprzednio dokładnie rozłączając poprzednie połączenie. Apelujemy do rodzin osób starszych, aby również rozmawiali ze swoimi babciami i dziadkami uczulając ich na takiego rodzaju zagrożenie.


Dalsze działania już wkrótce.

 

asp. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

 

 

Powrót na górę strony