Aktualności

Wspólny patrol składający się z policjanta i strażaka uratował mężczyznę przed zamarznięciem

Data publikacji 18.01.2018

Dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy Komendą Miejską Policji w Ostrołęce, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Grupą Ratowniczą Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Nadzieja w Łomży, Strażą Miejską w Ostrołęce oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce dotyczącym pomocy osobom bezdomnym uchroniono mężczyznę przed wychłodzeniem. Jego temperatura ciała miała niecałe 33 stopnie. Prosimy Państwa o przekazywanie informacji w każdym przypadku, kiedy widzimy osoby potrzebujące pomocy.

W ramach podpisanego porozumienia każdego dnia policjanci wspólnie z przedstawicielami służb i instytucji biorących udział w działaniach kontrolują miejsca, gdzie mogą znajdować się osoby potrzebujące pomocy w tym trudnym dla nich okresie.

Z ramienia ostrołęckiej komendy policji zadania te w dużej mierze wykonują dzielnicowi, którzy doskonalą znają podległe im rejony służbowe i wiedzą, gdzie takie osoby mogą przebywać. Podczas każdej takiej służby sprawdzane jest co najmniej kilkanaście takich miejsc, najczęściej są to pustostany, kontenery oraz opuszczone garaże.

Podczas wczorajszego patrolu ostrołęcki policjant i funkcjonariusz straży pożarnej osiedlu Wojciechowice około godziny 12:00 zauważyli w jednym z garaży mężczyznę, który posiadał już wstępne objawy wychłodzenia organizmu.

Mężczyzna w wieku 46 - lat leżał na łóżku okryty od szyi do kostek jedynie kocem, a jego stopy dotykały  betonowej posadzki i nie były niczym okryte. Mężczyzna posiadał już pierwsze oznaki wychłodzenia, był skostniały, a kontakt z nim był bardzo utrudniony.

Policjant biorący udział w patrolu natychmiast wezwał karetkę pogotowia, która zabrała mężczyznę do szpitala. O tym, że pomoc w postaci patrolu nadeszła w ostatniej chwili świadczy fakt, że temperatura ciała mężczyzny wynosiła już niespełna 33 stopnie celsjusza.  

Pamiętajmy, że tak naprawdę każdy z nas jednym telefonem może uratować komuś życie.

Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany. To właśnie  dzięki  Państwa reakcji skuteczność tego rodzaju działań może być jeszcze większa.

Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie.

Dziękujemy za wszystkie przekazane informację, jednocześnie zapewniamy, że każda z nich będzie przez nas natychmiast sprawdzana.

 


asp. Tomasz Żerański

KMP w Ostrołęce

Powrót na górę strony