Aktualności

Opady śniegu – dostosujmy swoją jazdę do tego, co aktualnie dzieję się na drodze

Data publikacji 17.01.2018

Z uwagi na występujące opady śniegu na terenie naszego miasta i powiatu apelujemy do kierujących o zachowanie ostrożności podczas jazdy. Pamiętajmy, że szczególnie w takich warunkach jakie mamy obecnie pośpiech jest ,,złym doradcą”.

Przypominamy, że wraz ze zmianą pogody, styl jazdy kierujących także powinien ulec zmianie. Opady śniegu powodują, że drogi mogą być śliskie. W związku z tym należy zmniejszyć prędkość, a zwiększyć odstęp od pojazdów jadących przed nami.

Ważne jest również, aby dojeżdżając do skrzyżowania, czy przejścia dla pieszych wcześniej zmniejszyć prędkość. Nie ufajmy do końca systemom elektronicznym instalowanym coraz częściej w naszych pojazdach. Mają one za zadanie jedynie wspomagać kierowcę, jednak nie zastąpią zdrowego rozsądku i wyobraźni.

Przed rozpoczęciem jazdy koniecznie należy usunąć śnieg z samochodu i oczyścić szyby oraz światła pojazdu. Jeżeli kierowca będzie poruszał się pojazdem który nie będzie odśnieżony, popełnia wykroczenie drogowe - art. 66 Prawa o Ruchu drogowym, za które grozi mandat karny do 500 zł, lecz nie o mandat tu chodzi, ale o bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników dróg..

Do pieszych zwracamy się także z prośbą o noszenie odblasków oraz o to, aby przekraczając jezdnię, nawet na oznakowanych przejściach dla pieszych, dokładnie upewniali się, czy takie przejście będzie bezpieczne.

Będąc osobami pieszymi powinniśmy zdawać sobie sprawę, że samochód w takich warunkach potrzebuje dużo większej drogi hamowania, uwzględnijmy to podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych.

 

 

asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

 

 

 

Powrót na górę strony