Aktualności

Powtórzone kontrole autokarów

Data publikacji 21.11.2017

Policjanci z wydziału ruchu drogowego powtórzyli kontrole autokarów przewożących dzieci do szkół. W ich wyniku kolejne dwa autobusy nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy. Takie kontrole będą cyklicznie prowadzone na terenie wszystkich gmin naszego powiatu.

W minionym czasie funkcjonariusze z ostrołęckiego wydziału ruchu drogowego mając na celu bezpieczeństwo dzieci i młodzieży rozpoczęli wzmożone kontrole autokarów, które na co dzień dowożą dzieci do szkół.

Na jednej z gmin naszego powiatu na początku tego miesiąca policjanci skontrolowali dwa autobusy należące do firmy z sąsiedniego powiatu. W jej wyniku stwierdzono szereg usterek, które nie pozwoliły im na dalszą jazdę, m.in. w jednym z autobusów ujawniono duże wycieki płynów eksploatacyjnych, które spływały, m.in. na ogumienie pojazdu, w drugim natomiast zauważono braki w oświetleniu, popękane tarcze hamulcowe oraz nieprawidłowo zamontowaną tylną i zbitą szybę, która groziła wypadnięciem.

Po stwierdzeniu naruszeń mundurowi przeprowadzili w tym samym miejscu ponowne kontrole, które dały pozytywny efekt. Wycieki płynów eksploatacyjnych zostały usunięte, natomiast  drugi pojazd został wymieniony na inny tym razem sprawny.

Wczoraj zostały skontrolowane dwa autokary w kolejnej gminie i niestety one także nie zostały dopuszczone do dalszego ruchu.

W obydwóch autokarach stwierdzono niesprawne wycieraczki szyby czołowej oraz braki w oświetleniu pojazdów. Dodatkowo w jednym z autobusów stwierdzono niesprawny reflektor główny.

Z uwagi na usterki policjanci zatrzymali od nich dowody rejestracyjne. Dalsza ich jazda będzie uzależniona od usunięcia usterek oraz wykonania przeglądu technicznego z wynikiem pozytywnym.

Zapowiadamy dalsze działania policjantów z ,,drogówki” w tym zakresie na terenie wszystkich gmin naszego powiatu.

Jeszcze raz zwracamy się z apelem do rodziców i opiekunów dzieci, które są dowożone do szkół autokarami, by zgłaszali do jednostki policji wątpliwości co do stanu technicznego autokarów, czy trzeźwości kierowców. Policjanci z wydziału ruchu drogowego przyjadą, by skontrolować taki autokar i jego kierowcę, a rodzice będą pewniejsi co do bezpieczeństwa dzieci w czasie podróży.

Najlepiej zgłosić potrzebę takiej kontroli kilka dni wcześniej. Zgłoszenia kontroli autokarów przyjmowane są w wydziale ruchu drogowego pod numerem telefonu (29) 760-14-30.

 

asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

 

Powrót na górę strony