Aktualności

Od rana trwają działania "NURD" i "Bezpieczne Przejście" - apelujemy do pieszych i rowerzystów o noszenie odblasków

Data publikacji 21.11.2017

Dzisiaj, do godziny 22.00, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Ostrołęki prowadzą działania skierowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Apelujemy o odpowiedzialne zachowania i rozsądek na drogach! Do niechronionych uczestników ruchu drogowego kierujemy apel o zakładanie odblasków nawet w obszarze zabudowanym, które mogą uchronić nas od kalectwa, a nawet uratować nam, bądź naszym bliskim życie.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Przy uderzeniu przez pojazd jadący z dużą prędkością praktycznie nie mają szans na przeżycie.

Działania policyjne „NURD” oraz "Bezpieczne Przejście"  mają na celu dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych. Są ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenie pieszych w ruchu drogowym.


W ramach działań, policjanci z ostrołęckiej ,,drogówki” od wczesnych godzin rannych zwracają uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych. Bacznie przyglądają się czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Wszystko po to, aby zmniejszyć ilość zdarzeń drogowych.

Warto pamiętać, że pieszy powinien iść lewą stroną jezdni. Jeśli wzdłuż jezdni jest pobocze, powinien na nie zejść, widząc samochód. Jeśli natomiast wzdłuż drogi jest chodnik, korzystajmy z niego. Nie należy przechodzić przez jednię w miejscach do tego niewyznaczonych. Nawet jeśli wchodzimy na przejście dla pieszych, upewnijmy się, czy coś nie jedzie.

Apelujemy o odpowiedzialne zachowania i rozsądek na drogach, aby dzięki nim każdy z nas mógł bezpiecznie dotrzeć do celu.

Prosimy wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego o zakładanie elementów odblaskowych – nawet w obszarze zabudowanym. Podarujmy taki odblask bliskim z naszych rodzin i poprośmy o ich noszenie.


asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony