Aktualności

Chcąc oszukać tachograf jechał na ,,magnesie” został zatrzymany przez policjantów z ostrołęckiej drogówki

Data publikacji 20.11.2017

Dzięki czujności ostrołęckich policjantów 41 – letni kierowca ciężarowego volva , który fałszował zapisy tachografu nie uniknie odpowiedzialności. Taki ,,sposób’’ jazdy miał mu umożliwić jazdę przez wiele godzin, bez wymaganych przez prawo przerw na odpoczynek. Został zatrzymany przez ostrołęckich policjantów z wydziału ruchu drogowego i ukarany mandatem karnym w wysokości 2000 złotych. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym.

W sobotnie popołudnie mundurowi z ostrołęckiej drogówki w Goworowie na drodze powiatowej zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy volvo wraz z ,,załadowaną’’ naczepą należący do firmy działającej na terenie sąsiedniego powiatu.  Z dokumentów przewozowych wynikało, że kierowca miejsce rozładunku towaru ma na terenie województwa śląskiego.

Podczas kontroli pojazdu funkcjonariusze stwierdzili, że  41-letni mieszkaniec naszego powiatu nie rejestrował na karcie kierowcy prawidłowych wskazań.

Jak się okazało, za wadliwy pomiar urządzenia odpowiadał zainstalowany na impulsatorze magnes, który zakłócał urządzenie rejestrujące czas pracy kierowcy. Dzięki temu kierowca mógł, nie zatrzymując się na odpoczynek, jechać przez wiele godzin.

Policjanci zabezpieczyli magnes dla potrzeb dalszego postępowania w tej sprawie. Po jego odłączeniu przeprowadzono pojazdem jazdę próbną na odcinku kilku kilometrów, która wykazała, że urządzenie zamontowane w samochodzie  rejestrujące, m.in.  czas jazdy działa prawidłowo.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami  na kierowcę nałożono mandat karny kredytowany na kwotę 2000 złotych, natomiast wobec przewoźnika realizującego transport wszczęto postępowanie administracyjne zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym na sumę 5000 złotych.  

Informujemy, że policjanci, m.in. z ostrołęckiego wydziału ruchu drogowego będą prowadzili dalsze szczegółowe kontrole w tym zakresie.

asp. Tomasz Żerański
Oficer Prasowy
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony