RUCH DROGOWY

Ostrowscy policjanci przypominają o obowiązku noszenia odblasków

Data publikacji 28.11.2016

Z każdym dniem bliżej zimy. Pomimo to na drogach nadal jest mnóstwo pieszych i rowerzystów, szczególnie po zmroku, chociaż noce są coraz chłodniejsze z przymrozkami, występuje mgła, opady śniegu. W związku z tym o swoje bezpieczeństwo powinni zadbać właśnie piesi i rowerzyści.

Wcześniej zapadający zmierzch, mgły, opady deszczu, deszczu ze śniegiem a nawet śniegu  a co za tym idzie ograniczona widoczność sprawia, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są najbardziej narażeni na udział w wypadkach drogowych. W takich warunkach niestety kierowca zauważa pieszego lub rowerzystę w ostatniej chwili. Tego typu sytuacje często pozostawiają tragiczny ślad w policyjnych statystykach.

Aby zminimalizować liczbę wypadków na drogach naszego powiatu i poprawić bezpieczeństwo policjanci ostrowskiej drogówki prowadzą nie tylko działania kontrolne i represyjne ale także profilaktyczne przypominające o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pamiętajmy, że po zmroku bez odblasku jesteśmy niemal niewidoczni dla kierowców. Brak elementu odblaskowego sprawia, że kierowca dostrzeże pieszego lub rowerzystę z odległości zaledwie 35 metrów. Tymczasem jeden mały odblask wystarczy, aby dystans ten zwiększyć niemal dziesięciokrotnie! Dzięki temu kierowca zyskuje kilka cennych sekund na reakcję i wykonanie bezpiecznego manewru.

Bardzo ważne jest, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, dla własnego dobra, podczas korzystania z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe. Pamiętajmy, że zgodnie ze zmienionymi przepisami kodeksu drogowego poruszając się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym mamy obowiązek używania elementów odblaskowych.

Ostrowscy Policjanci egzekwują realizację tego przepisu! Osoby, które nie będą go przestrzegać będą karane mandatami karnymi! Używanie elementów odblaskowych służy własnemu bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. Ci także powinni posiadać oświetlenie roweru!

 

Powrót na górę strony