Aktualności

Podczas ciepłych dni nie zostawiaj nawet "na chwilę" dzieci i zwierząt w zamkniętym aucie

Data publikacji 06.06.2023

Apelujemy do kierowców aby nie pozostawiali nawet na chwilę w rozgrzanym aucie dzieci oraz zwierząt, kilka minut może doprowadzić do tragedii.

Z każdym dniem temperatura na zewnątrz rośnie. Planując wyjazd autem na zakupy z dzieckiem lub zwierzęciem naszym obowiązkiem jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Niedopuszczalne jest pozostawianie dziecka lub np. psa w aucie nawet jeśli zakupy potrwają dosłownie "chwilę". Gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 25 stopni Celsjusza, wewnątrz auta panują warunki jak w "piekarniku". Jest to szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, przegrzany organizm sprawia, że narządy wewnętrzne przestają funkcjonować i dochodzi do śmierci dziecka.

Jeżeli policjanci otrzymają tego typu zgłoszenie i stwierdzą, że doszło do zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, sprawa może skończyć się zarzutem popełnienia przestępstwa z art 160 KK zagorożonego karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Jeżeli zauważymy w aucie mdlejące dziecko można wybić szybę. Wówczas działamy w ramach stanu wyższej konieczności, gdyż życie dziecka jest ważniejsze niż samochodowa szyba.

Właściciele psów również powinni zadbać o swoje zwierzęta. Pozostawiając czworonoga w nagrzanym aucie skazujemy go na cierpienie, które ma znamiona znęcania się. W takim przypadku właścicielowi grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 3.

 

mł.asp Marzena Laczkowska

 

 

 

Powrót na górę strony