Aktualności

Obywatelskie ujęcie sprawcy kradzieży pieniędzy

Data publikacji 04.04.2023

Klient lokalu gastronomicznego zauważył 29-latka okradającego inne osoby, mężczyzna został ujęty, usłyszał 3 zarzuty.

W niedzielne popołudnie dyżurny ostrowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu sprawcy kradzieży pieniędzy. Policjanci będąc na miejscu ustalili, że 29-letni mieszkaniec woj. mazowieckiego przyjechał autem do lokalu gastronomicznego przy ul. Lubiejewskiej. Przy jednym ze stolików siedzieli dwaj mężczyźni i kobieta. Wówczas 29-latek wykorzystał nieuwagę jednego z nich tj. 24-letniego mieszkańca powiatu ostrowskiego i z kieszeni kurtki zawieszonej na krześle wyjął ponad 1000zł. Na tym nie poprzestał, próbował również ukraść ponad 1000zł z torebki siedzącej z mężczyznami 55-latki również mieszkanki powiatu ostrowskiego. Kradzież zauważył inny klient, wówczas sprawca został ujęty, pieniądze zostały zwrócone właścicielom. 29-latek został przewieziony do policyjnego aresztu.
 
W trakcie czynności policjanci ustalili, że 29-latek ma sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi i jest poszukiwany. Po zebraniu materiału dowodowego 29-latek usłyszał 3 zarzuty kradzieży, usiłowania kradzieży pieniędzy oraz złamania sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.
Za kradzież grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
 
Powyższa sytuacja jest przykładem obywatelskiego ujęcia. Zgodnie z art 243 Kodeksu Postępowania Karnego
§ 1.Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
§ 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.
 
mł.asp Marzena Laczkowska
Powrót na górę strony