Aktualności

Kierowco! podczas jazdy używaj zestawu głośnomówiącego. Pieszy! przechodząc przez jezdnię włóż telefon do kieszeni i skup całą swoją uwagę na tym co się dzieje na drodze

Data publikacji 30.03.2023

Kierowca rozmawiający przez telefon podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego oraz pieszy wpatrzony w ekran smartfona podczas przechodzenia przez ulicę stwarzają zagrożenie zarówno dla siebie jak i innych osób znajdujących się na jezdni.

Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu komórkowego będącego m.in komputerem ze stałym dostępem do internetu, aparatem i kamerą. To dzięki niemu bez względu na to gdzie jesteśmy mamy stały kontakt z rodziną czy współpracownikami. Jednak jak zwykle są tego plusy i minusy. Nasze życie coraz częściej w większym stopniu toczy się w internecie niż w realu. W każdej dowolnej chwili mamy dostęp do informacji praktycznie z całego świata. Niestety zbyt szybki rozwój technologii sprawił, że coraz więcej młodych osób jest od niego uzależnionych i nie wyobraża sobie bez niego życia.
 
Do niebezpiecznych sytuacji dochodzi w momencie gdy kierowca nie skupia całej swojej uwagi na drodze tylko prowadzi rozmowę, odbiera/pisze sms-y. Jeżeli sprawy zawodowe lub rodzinne wymagają od nas stałego kontaktu warto kupić zestaw głośnomówiący. Niestety piesi również nie są bez winy. Na naszych ulicach często widzimy gdy młoda osoba wchodzi na jezdnię wpatrując się w ekran telefonu nie zważając na to co się dzieje na drodze. Przypominamy, że pieszy nadal ma obowiązek przed wejściem na jezdnię upewnienia się czy jest to bezpieczne dla niego. Należy rozejrzeć się w lewo-prawo i jeszcze raz w lewo. Nadal zakazane jest nagłe wejście na ulicę tuż przed nadjeżdżające auto. W tym przypadku każdy kierowca mimo szczerych chęci nie będzie miał możliwości zatrzymania auta. W przypadku zderzenia auta z pieszym, to ten drugi najbardziej odczuje jego skutki.
 
Przypominamy, że za :
- korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych, za niestosowanie się do tego przepisu grozi mandat w kwocie 300zł.
- korzystanie z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego autem podczas jazdy grozi 500zł mandat i 12 pkt karnych.
 
Dbajmy o swoje zdrowie i życie bowiem gdy dojdzie do wypadku, jego konsekwencje możemy odczuwać przez wiele lat.

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony