Aktualności

Wiosenne prace na polach, maszyny rolnicze na drogach

Data publikacji 24.03.2023

Na polach rozpoczęły się prace polowe. Drogami dojazdowymi przejeżdżają ciągniki z maszynami rolniczymi. Apelujemy do kierujących ciągnikami oraz samochodami osobowymi/ciężarowymi o szczególną ostrożność oraz wyrozumiałość.

Ciągniki i zamontowane do nich maszyny rolnicze są dużych rozmiarów i przemieszczają się z małą prędkością. Wówczas tworzy się długa kolumna samochodów usiłujących je wyprzedzić. W takiej sytuacji kierowcy aut muszą zachować szczególną ostrożność.

Apelujemy do kierowców o wzajemną cierpliwość i wyrozumiałość. Przypominamy, że kierujący ciągnikami rolniczymi po drogach publicznych mają takie same obowiązki jak inni kierowcy. Głównie dotyczy to posiadania aktualnych badań technicznych pojazdów, sprawnego oświetlenia, trzeźwości kierującego oraz posiadania przez niego uprawneń. Osoby prowadzące maszyny rolnicze jeżeli mają możliwość mogą zjeżdżać na prawe pobocze aby przepuścić innych kierujących. Przypominamy również o sprzątaniu z jezdni zanieczyszczeń nawiezionych po wykonaniu prac polowych. Pozostawienie ich na drodze stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa dla innych osób korzystających z drogi.

Kierowców aut prosimy o unikanie pośpieszania operatorów maszyn za pomocą świateł czy klaksonów.

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony