Aktualności

Bezpieczne poruszanie się elektrycznym wózkiem inwalidzkim

Data publikacji 24.03.2023

Elektryczny wózek inwalidzki ułatwia poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami, niestety ich użytkownicy nie zawsze mają świadomość, że poruszając się ulicą korzystają z nieprawidłowej strony czym zagrażają swojemu bezpieczeństwu i innych osób.

Zasady poruszania się elektrycznym wózkiem inwalidzkim określone są w Kodeksie Ruchu Drogowego. Najważniejszą kwestią jest wskazanie do jakiej grupy uczestników ruchu drogowego zakwalifikowana jest taka osoba. Art. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że osoba poruszająca się w wózku inwalidzkim tak samo jak osoba prowadząca, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego, urządzenie wspomagające ruch, wózek dziecięcy, podręczny, a także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej jest traktowana jako pieszy.

W związku z tym art. 11 tej ustawy wskazuje, że:

- Pieszy jest obowiązany korzystać z drogi dla pieszych lub drogi dla pieszych i rowerów, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

- Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

- Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

- Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku drogi dla pieszych, drogi dla pieszych i rowerów lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego.

Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów.

źródło: Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym z dn. 20.06.1997r.

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony