Aktualności

Podsumowanie działań Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego w powiecie ostrowskim

Data publikacji 23.03.2023

Wczoraj ostrowscy policjanci i policjantki z wydziału ruchu drogowego włączyli się w ogólnopolskie działania Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Ich celem była poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na drodze.

Piesi i rowerzyści stanowią wyjątkową grupę określaną jako Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Wynika to z faktu, że w przypadku ich udziału w wypadku drogowym niestety odnoszą najpoważniejsze obrażenia. Niestety ale pieszy i rowerzysta znajdując się na drodze nie posiada takich systemów bezpieczeństwa jak kierowcy aut w postaci np. poduszek powietrznych, pasów czy też samej konstrukcji samochodu. Pamiętać jednak należy, że nie zawsze do wypadku dochodzi z winy kierowcy auta. Niestety często piesi i rowerzyści swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie na drodze dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Przechodzenie/przebieganie przez jezdnię poza miejscem do tego wyznaczonym, korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie przekraczania drogi, brak elementów odblaskowych podczas wieczornego spaceru nieoświetloną drogą poza obszarem zabudowanym czy przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych to najgłówniejsze grzechy popełniane przez pieszych i rowerzystów mogących zakończyć się tragicznie.
 
Aby poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów wczoraj ostrowscy policjanci z ruchu drogowego wspierani przez policjantów - profilaktyków włączyli się ogólnopolskie działania Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Mundurowi zwracali uwagę na pieszych i rowerzystów łamiących przepisy ruchu drogowego, policjanci zastosowali wobec pieszych 13 mandatów i 8 pouczeń, ponadto policjanci pouczyli jednego rowerzystę. W ramach wczorajszych działań pieszym i rowerzystom przekazywano również kamizelki odblaskowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej w ramach programu "Razem Bezpieczniej".

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony