Aktualności

Pod wpływem alkoholu zgłosił kradzież samochodu a auto nietknięte było zaparkowane na podwórku

Data publikacji 24.01.2023

Korzystanie z nr alarmowego w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości może skończyć się konsekwencjami prawnymi jeżeli interwencja służb nie ma podstaw.

W nocy z soboty na niedzielę 25-latek zgłosił poprzez nr alarmowy kradzież jego auta - seata na terenie posesji znajomej w Przyjmach k. Poręby. Gdy na miejsce pojechali policjanci stwierdzili, że auto zaparkowane jest na posesji, zamknięte a kluczyki posiada zgłaszający. Ten tłumaczył policjantom, że gdy wyszedł na podwórko zapalić nie zauważył auta i stwierdził, że zostało skradzione. Mężczyzna był pod działaniem alkoholu ponad 0,4 promila alkoholu, za bezpodstawną interwencję został ukarany mandatem.

Ponownie przypominamy, że zgodnie z Kodeksem Wykroczeń

Art.  66.  [Wywołanie fałszywego alarmu]
§  1. Kto:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
§  2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.
 
mł.asp Marzena Laczkowska
Powrót na górę strony