Aktualności

Niebezpieczne znaleziska z okresu II wojny światowej

Data publikacji 18.01.2023

W ziemi powiatu ostrowskiego nadal znajdowane są niebezpieczne pozostałości po walkach toczonych podczas II wojny światowej.

Pomimo upływu kilkudziesięciu lat od zakończenia II wojny światowej w ziemi powiatu ostrowskiego nadal znajdują się niebezpieczne pozostałości w postaci niewybuchów. Od soboty otrzymaliśmy dwa zgłoszenia o odnalezieniu elementów broni używanej podczas walk.

W sobotę po południu do dyżurnego ostrowskiej komendy wpłynęło zgłoszenie o odnalezieniu w lesie w Przeździecku-Lenartach niewybuchu. Na miejscu znalezisko określono jako 80 cm granat moździerzowy.

Kolejne zgłoszenie wpłynęło wczoraj rano dyżurny ostrowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o odnalezieniu przez leśniczego niewybuchu w Bojanach. Na miejscu mężczyzna przekazał policjantom, że podczas patrolu lasu zauważył niewybuch. Wstępne oględziny wykazały, że był to około 40 cm pocisk artyleryjski.

W obydwu przypadkach miejsca niebezpiecznych znalezisk zostały zabezpieczone przez policjantów do momentu przekazania ich saperom.

Przypominamy o sposobie postępowania w przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch.Pamiętajmy że nadal mogą być niebezpieczne dlatego absolutnie nie wolno przenosić, dotykać ani rozbrajać znaleziska. Miejsce, gdzie się znajduje należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, szczególnie dzieci. O znalezisku należy powiadomić Policji, zabezpieczymy teren i powiadomimy saperów.

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony