Aktualności

Zgubiłem/ zgubiłam dokumenty, co robić?

Data publikacji 08.12.2022

Zgubienie portfela z dokumentami to sytuacja, która może zdarzyć się każdemu. Ważne jest aby wiedzieć jak postępować w takiej sytuacji.

Przypominamy, że w jednostkach Policji nie zgłaszamy faktu zgubienia dokumentów. Policjanci prowadzą czynności wyłącznie w sytuacji gdy do utraty dokumentów doszło w wyniku kradzieży. Natomiast możemy odwiedzić najbliższą komendę i sprawdzić czy "uczciwy znalazca" przyniósł takie dokumenty, tego typu sytuacje na szczęście zdarzają się.

Zgubiony dowód osobisty możemy zastrzec za pomocą banku, lista znajduje się na stronie https://dokumentyzastrzezone.pl/. Zgubiony dowód zostanie wpisany do międzybankowej bazy dokumentów zastrzeżonych, dzięki czemu nikt nie zaciągnie kredytu na nasze dane osobowe. Następnie musimy zgłosić w urzędzie gminy lub miasta w zależności od naszego miejsca zamieszkania fakt zgubienia.

Jeżeli straciliśmy karty bankomatowe, płatnicze zablokujmy je aby nie uczciwy znalazca nie zdążył wypłacić pieniędzy.

Obecnie nie mamy obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego podczas kierowania autem, jednak warto mieć ten dokument w domu. Jeżeli dowód był również w zgubionym portfelu zgłośmy to do Wydziału Komunikacji aby otrzymać wtórnik dokumentu. Taka sama sytuacja dotyczy zgubienia dokumentu prawa jazdy.

Pamiętajmy, że nie warto nosić w portfelu wszystkich dokumentów gdy w danym momencie nie są nam potrzebne. Zabierajmy je tylko w przypadku gdy musimy załatwić sprawy w urzędzie.

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony