Aktualności

Brak prawa jazdy i ponad 2 promile alkoholu w organizmie nie były przeszkodą do kierowania autem

Data publikacji 01.12.2022

Nietrzeźwy 53-latek nie zwracał uwagi na swój stan psychofizyczny i brak uprawnień, postanowił kierować autem. Jego jazdę zakończyli małkińscy policjanci.

Wczoraj po południu małkińscy policjanci otrzymali informację o kierującym peugeotem w Ruskołęce-Parcelach, który może być pod wpływem alkoholu. Policjanci potwierdzili to w trakcie kontroli drogowej 53-letniego mieszkańca powiatu ostrowskiego. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie, pondato mężczyzna miał drugi powód aby nie siadać za kierownicą auta a mianowicie brak uprawnień.

Wkrótce 53-latek odpowie przed Sądem za przestępstwo kierowania autem w stanie nietrzeźwości oraz wykroczenie bez wymaganych uprawnień.

Zgodnie z art  178a. Kodeksu Karnego  [Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego]

§  1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§  4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
 
mł.asp Marzena Laczkowska
Powrót na górę strony