Aktualności

„Dzień Bezpieczeństwa” w Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Nagoszewie

Data publikacji 29.09.2022

W dniu 27 września 2022r policjantka z Zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej przeprowadziła kolejne spotkania w Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Nagoszewie w ramach kampanii „Bezpieczna droga do szkoły”.

Podczas zajęć dzieci poznały podstawowe przepisy ruchu drogowego i znaki drogowe dotyczące pieszych w tym znak informujący o przejściu dla pieszych. Ponadto wspólnie zostało omówione jak bezpiecznie należy pokonać tzw. „zebrę”. Młodzi słuchacze dowiedzieli się także, czym jest „tarcza stop” i jakich przypadkach policjant może jej używać.

Najmłodsi słuchacze dowiedzieli się, jak ważne jest noszenie na zewnętrznej odzieży elementów odblaskowych. Odblaski powodują, że pieszy zauważony jest przez kierowcę samochodu kilka sekund wcześniej, co daje mu dużo czasu na wykonanie odpowiedniego manewru i bezpieczne ominięcie pieszego. Odblaski są szczególnie potrzebne, nie tylko w okresie jesienno–zimowym, czy wczesną wiosną, ale przez cały rok.

Kolejnym ważnym tematem w trakcie spotkania była rozmowa na temat kontaktu z osobą obcą. Zwrócono uwagę na to, aby w tej kwestii zachowały szczególną ostrożność i nieufność wobec osób obcych. Zaś o wszelkich negatywnych sytuacjach niezwłocznie informowały rodziców bądź opiekunów. Omówiono posługiwanie się numerem alarmowym „112”. Ponadto zwrócono uwagę na odpowiednie zachowanie wobec obcych zweirząt, przedstawiono dzieciom bezpieczną pozycję "żółwia".

Na koniec zająć dzieci obejrzały film wprowadzający je do tematyki ruchu drogowego, numeru alarmowego oraz kontaktu z osobą obcą.

Przypominamy wszystkim kierującym, że mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych, a pieszym o obowiązku upewnienia się czy mogą bezpiecznie wejść na przejście dla pieszych.

Tego typu spotkania wpisują się w kampanię realizowaną corocznie w ramach ogólnopolskich działań „Bezpieczna droga do szkoły”.


 

sierż szt. Emilia Podbielska


 

Powrót na górę strony