Aktualności

Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Turce

Data publikacji 30.06.2022

Wczoraj ostrowscy policjanci uczestniczyli w ćwiczeniach ratowniczo-gaśniczych w Turce zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe.

Wczoraj ostrowscy policjanci, strażacy, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, UG w Broku, UG w Ostrowi Mazowieckiej, Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka uczestniczyli w ćwiczeniach ratowniczo-gaśniczych w Turce. Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że ok. godz. 11:00 w okolicach Turki strażnicy leśni w trakcie patrolu kompleksu leśnego zauważyli zadymienie oraz poruszającego się po lesie mężczyznę, który na widok leśników zaczął uciekać. Straż leśna niezwłocznie powiadomiła o zdarzeniu Policję oraz Państwową Straż Pożarną. Strażnicy jako podjęli próbę gaszenia pożaru. Policjanci po dotarciu na miejsce rozpoczęli poszukiwania podejrzanego mężczyzny, którego po krótkim pościgu zatrzymali. W wyniku niekorzystnych warunków meteorologicznych (silnego wiatru) doszło do pożaru, który szybko się rozprzestrzenił. Zgłaszał konieczność ewakuacji grupy harcerzy (44 osób) obozującej w lesie na terenie gminy Brok do bezpiecznego rejonu położonego na terenie gminy Ostrów Mazowiecka. Strażacy opanowali rozprzestrzeniający się pożar oraz zabezpieczyli ewakuowaną grupę harcerzy.
 
Celem ćwiczeń była :
- ocena przygotowania służb, inspekcji i straży do działania w sytuacji zagrożenia życia.
-sprawdzenie stopnia organizacji i przygotowania elementów organizacyjnych procesu ewakuacji doraźnej.
-doskonalenie wybranych elementów powiatowego systemu ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. 4)
- doskonalenie procedur postępowania w sytuacji wystąpienia rozległych pożarów leśnych.
W ćwiczeniach uczestniczyli ostrowscy policjanci ruchu drogowego, prewencji, a także strażacy z PPSP w Ostrowi Mazowieckiej oraz OSP, przedstawiciele Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, przedstawiciele Ostrowskiego Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ostrowi Mazowieckiej, przedstawiciele Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Broku, przedstawiciele Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ostrowi Mazowieckiej.
 

zdj. Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony