Aktualności

Skutery i Quady to nie zabawki - policjanci proszą o przemy-ślane ,,komunijne" zakupy!

Data publikacji 06.05.2022

Przypominamy, że aby kierować takim pojazdem, jak motorower, czy quad wymagana jest karta AM, którą zdaje się w WORD. Tego rodzaju pojazdami możemy kierować dopiero po ukończeniu 14 roku życia! Bądźmy odpowiedzialnymi rodzicami. Pamiętajmy o tym, zanim zdecydujemy się na nieodpowiedzialny "komunijny" prezent, który może być przyczyną tragedii.

Quad, czy też motorower to coraz bardziej popularny pojazd wśród najmłodszych uczestników ruchu. Jest coraz częściej chętnie fundowany w formie prezentów dla dzieci na wszelkiego rodzaju okazje. Zakup tak odpowiedzialnego i kosztownego podarunku wymaga jednak przemyślenia. Rodzice wielokrotnie nie zdają sobie sprawy jak  duże zagrożenie mogą nieść ze sobą takie pojazdy i kupują je nawet kilkuletnim dzieciom nie zwracając uwagi na brak uprawnień, czy też kasku ochronnego. Niektórzy rodzice są na tyle nieodpowiedzialni, że "zdejmują" z tego typu pojazdów blokady prędkości! Tego typu zachowanie to skrajna nieodpowiedzialnością z ich strony. Pamiętajmy, że aby doszło do tragedii na takim pojeździe, jak skuter czy quad, wcale nie trzeba jechać szybko.

Osoba nie posiadająca uprawnień, a więc nie znająca przepisów ruchu drogowego wystarczy, że nie zastosuje się do znaku A-7 mówiącym o ustąpieniu pierwszeństwa i wyjedzie z drogi podporządkowanej wprost pod samochód. Skutki takiego zdarzenia mogą okazać się tragiczne.  Pamiętajmy, że ułamek sekundy decyduje o tragedii.

 

Drodzy rodzice, mając na uwadze dobro waszych pociech pamiętajmy, iż motorower czy quad to nie zabawka a ich nieodpowiednie użytkowanie niesie ze sobą realne zagrożenie dla życia i zdrowia samego kierującego jak i innych i uczestników ruchu drogowego.

 

sierz.szt. Emilia Podbielska

 

 

Powrót na górę strony