Aktualności

Kierowco zastanów się czy warto ryzykować jazdę autem po wypiciu alkoholu.

Data publikacji 18.03.2022

Z uwagi na zbliżający się weekend apelujemy o rozsądek i nie wsiadanie za kierownicę auta po wypiciu alkoholu. Kierowanie autem w stanie nietrzeźwości będzie wiązała się z poważnymi konsekwencjami prawno-finansowymi.

Nadchodzi weekend, czas odpoczynku/relaksu od codziennych zawodowych spraw. Weekend jest idealnym czasem do organizacji spotkań w gronie rodziny lub znajomych. Wtedy na stole może pojawić się alkohol dlatego zaplanujmy bezpieczny powrót do domu. Zadbajmy o kierowcę, który bezpiecznie odwiezie nas do domu. Absolutnie nie wsiadajmy za kierownicę auta po wypiciu alkoholu, jedna pochopna decyzja pociągnie za sobą konsekwencje prawne i finansowe a co najgorsze może kosztować ludzkie życie. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do swojego stanu trzeźwości, możemy go zbadać w recepcji ostrowskiej komendy gdzie dostępny jest Promiler. Wystarczy chwila i będziemy mieli pewność czy możemy kierować autem.

Pamiętajmy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. złotych do 60 tys. złotych.

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony