Aktualności

Kierowco zastanów się zanim wsiądziesz nietrzeźwy za kierownicę auta!

Data publikacji 11.03.2022

Jedna nieprzemyślana decyzja może kosztować konsekwencje prawne na całe życie, dlatego kierowco zastanów się czy warto ryzykować wsiadając za kierownicę auta po wypiciu alkoholu.

Zbliża się weekend, czas odpoczynku/relaksu od codziennych zawodowych spraw. Weekend jest idealnym czasem do organizacji spotkańw gronie rodziny lub znajomych. Wtedy na stole może pojawić się alkohol dlatego zaplanujmy bezpieczny powrót do domu. Zadbajmy o kierowcę, który bezpiecznie odwiezie nas do domu. Absolutnie nie wsiadajmy za kierownicę auta po wypiciu alkoholu, jedna pochopna decyzja pociągnie za sobą konsekwencje prawne i finansowe a co najgorsze może kosztować ludzkie życie. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do swojego stanu trzeźwości, możemy go zbadać w recepcji ostrowskiej komendy gdzie dostępny jest Promiler. Wystarczy chwila i będziemy mieli pewność czy możemy kierować autem.

Pamiętajmy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. złotych do 60 tys. złotych.

mł. asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony