Aktualności

Paliwa wystarczy, pieniędzy w bankomatach także. W przypadku chwilowych braków wykażmy się większym zrozumieniem

Data publikacji 26.02.2022

Paliwowa panika - tymi dwoma słowami można podsumować zachowanie niektórych kierowców na stacjach benzynowych. Podobnie wyglądała w ostatnich godzinach sytuacja przed niektórymi bankomatami gdzie ustawiały się kolejki do wypłaty gotówki. Zachowajmy zdrowy rozsądek, nie przekazujmy niesprawdzonych informacji, które mogą wyrządzić wiele szkód i wprowadzić zamieszanie.

Wzmożony ruch klientów notują stacje paliw gdzie wszyscy kierowcy w dużej ilości tankują paliwo. Tankowane były  nie tylko samochody, ale też i przywiezione ze sobą kanistry i inne pojemniki. Panika zaczęła nakręcać się do tego stopnia, że w jej efekcie ceny na stacjach  znacznie się zwiększyły. Ponadto na stacjach panowały nerwowe atmosfery a nawet dochodziło do kłótni i nieporozumień między klientami.

Jak zapewniają producenci i sprzedawcy paliw, dostawy ropy naftowej do rafinerii są w pełni zabezpieczone. Zaopatrzenie w surowiec odbywa się na bieżąco, zgodnie z kontraktami długoterminowymi. Polska dysponuje odpowiednimi zapasami surowca i różnorodnymi źródłami dostaw ropy naftowej.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z przepisami, do baniek maksymalnie można nalać 240 litrów w baniaki o maksymalnej pojemności 60 litrów (czyli 4 baniaki po 60 litrów). O tankowaniu powyżej 240 litrów mówią przepisy ADR, które dotyczą drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych. Natomiast o przewożeniu ponad 500 litrów paliwa informują przepisy SENT, które mówią o przewożeniu i rejestrowaniu towarów wrażliwych. Pamiętajmy, więc że paliwa należą do towarów niebezpiecznych, dlatego przewóz paliw w pojemnikach nieprzeznaczonych do tego, może stanowić realne zagrożenie dla nas samych ale także i dla innych.  

Po mimo panującej obecnie nerwowej atmosfery należy zachować zdrowy rozsądek. Apelujemy także o zwracanie uwagi na to, co przekazujemy w mediach społecznościowych. Czasem nawet niewinne kopiowanie postu, czy umie4szczenie informacji nie zgodnej z prawdą może w konsekwencji podsycić niepokój społeczny w kraju. Co w efekcie końcowym przyniesie negatywny efekt dla nas samych.

Od kilku dni można zaobserwować także zwiększone zainteresowanie  w rejonie bankomatów i oddziałach banków co spowodowane jest wypłatami gotówki. Banki w Polsce dysponują  odpowiednimi zasobami gotówki i w większości oddziałów oraz bankomatów jest ona dostępna na bieżąco. W niektórych lokalizacjach, gdzie jest zwiększone zapotrzebowanie na gotówkę wypłata jej może być utrudniona lecz są to sytuacje sporadyczne, a ich jedynym powodem są ograniczenia logistyczne.

Jak informuje Narodowy Bank Polski w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, NBP posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy. Wszystkie zamówienia banków realizowane są bez limitów wartościowych, w pełnej strukturze nominałowej, na terenie całego kraju”.

 

sierż.szt. Emilia Podbielska

Powrót na górę strony