Aktualności

Nauka poprzez zabawę -spotkania profilaktyczne w ramach bezpiecznych ferie i bez-pieczeństwa w ruchu drogowym

Data publikacji 03.02.2022

W minionym miesiącu Funkcjonariusze z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z KPP Ostrów Maz. przeprowadzili liczne spotkania z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. W trakcie spotkania dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę za pomocą „Bezpiecznego Miasteczka” , które zostało przekazane przez sklep PSB Mrówka w Ostrowi Mazowieckiej.

W trakcie spotkań zostały  przeprowadzone krótkie  prelekcję na temat bezpiecznej drogi do szkoły, numeru alarmowego oraz kontaktu z osobami obcymi. Celem spotkania było także przekazanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. Największą atrakcją dla dzieci było „Bezpieczne Miasteczko”, które zostało przekazane przez sklep PSB Mrówka w Ostrowi Mazowieckiej w dniu 6 grudni 2021r. Dzieci poprzez zabawę  miały okazję sprawdzić swoją wiedzę, wcielić się w osoby piesze oraz poszczególne pojazdy np. radiowóz policyjny, karetkę pogotowia czy wóz strażacki. Największym zainteresowani oczywiście cieszyły się pojazdy uprzywilejowane. W trakcie spotkań została sprawdzona znajomość  znaków i podstawowych zasad ruchu drogowego.  

Ponadto w ramach działań  "Świeć przykładem"  przekazano dzieciom informacje na temat konieczności korzystania z elementów odblaskowych czasie spacerów i wycieczek rowerowych celem uniknięcia negatywnych zdarzeń.

Przypomnijmy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku (przepisu nie stosuje się w strefie zamieszkania).

Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: nośmy elementy odblaskowe zarówno na obszarze niezabudowanym jak i zabudowanym dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu drogowego.  Ponadto pamiętajmy,iż dzieci są bacznymi obserwatorami i świetnie naśladują nas dorosłych dlatego starajmy się dać im dobry przykład, przykład dbania o własne życie i zdrowie.

Podczas wszystkich spotkań dzieci zadawały mnóstwo pytań co znacznie uatrakcyjniło  wizytę oraz  wpłynęło na poszerzenie  ich wiedzy  na temat  bezpieczeństwa. Po przeprowadzonym spotkaniu uczestnicy otrzymali elementy odblaskowe oraz kolorowanki w przedmiotowej tematyce.

Mając na uwadze dobro najmłodszych uczestników  wszystkie spotkania odbyły się z zachowaniem wszelkich zasad restrykcji sanitarnych oraz prelekcje odbywały się każdorazowo w oddzielnych grupach w jakich uczęszczają dzieci na zajęcia celem uniknięcia negatywnych zdarzeń.

 

sierż.szt. Emilia Podbielska

Powrót na górę strony