Aktualności

Oszuści nadal podszywają się pod bliskie osoby i proszą o pomoc w płatności za pomocą kodu BLIK

Data publikacji 24.01.2022

Apelujemy do mieszkańców powiatu ostrowskiego o ostrożność w przypadku prośby od bliskiej osoby o pomoc w płatności za pomocą kodu BLIK. Niestety takie historie kończą się oszustwem i wypłatą dużych kwot pieniędzy z rachunku.

W piątek dyżurny ostrowskiej komendy otrzymał aż dwa zgłoszenie oszustwa. 24-letnia mieszkanka powiatu ostrowskiego przekazała, że osoba podająca się za jej siostrę za pomocą konta portalu społecznościowego wysłała prośbę o pomoc w płatności za pomocą kodu BLIK. Kobieta nieświadoma niebezpieczeństwa dokonała transakcji w wyniku czego z jej rachunku wypłacono 1000zł. Kolejne zgłoszenie pochodziło od 32-letniej mieszkanki powiatu ostrowskiego. W tym przypadku również nieznana osoba podała się za siostrę i również poprosiła o pomoc w płatności. Kobieta wygenerowała kod BLIK, wówczas z jej rachunku zniknęło 500zł.
 
Ponownie apelujemy o ostrożność i przede wszystkim przestrzegamy przed udostępnianiem wszelkich kodów i haseł umożliwiających dokonywanie płatności elektronicznych. Jeżeli nawet najbliższa osoba potrzebuje finansowej pomocy to powinna pofatygować się do nas osobiście, pamiętajmy, że obecnie oszuści mogą włamać się na nasze konto na portalu społecznościowym podając się za najbliższą osobę. Dlatego jeśli otrzymamy tą drogą prośbę o pomoc zadzwońmy do tej osoby i zapytajmy co się stało. Nie ograniczajmy naszych kontaktów do rozmów poprzez portale społecznościowe. Taka zbytnia ufność może być dla nas kosztowna.

mł.asp Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony