Aktualności

Śmiertelnie niebezpieczna wścieklizna dla zwierząt i ludzi

Data publikacji 13.01.2022

Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa atakująca dzikie zwierzęta (wilki, lisy, nietoperze, wiewiórki, sarny) a także domowe koty i psy. Niestety jest równie niebezpieczna dla człowieka.

W ostanim czasie w Warszawie oraz na południe od stolicy występuje coraz więcej przypadków wścielkizny wśród dzikiej zwierzyny. Nie jesteśmy już zdziwnieni widokiem sarny czy dzika na terenie miasta ale zwierzęta chore na wściekliznę stanowią poważne zagrożenie. W związku z tym przypominamy, że właściciele psów zobowiązani są do co rocznych szczepień ochronnych psów przeciw wściekliźnie, warto również zaszczepić kota szczególnie gdy zwierzak wychodzi na zewnątrz.

Przypominamy, właścicielom psów, o obowiązku zaszczepienia psów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień dokonywać może wyłącznie uprawniony lekarz weterynarii. Zgodnie z art art. 85 ust. 1a Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt - Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie - od tego obowiązku podlega karze grzywny.

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony