Aktualności

Uwaga oszust!!!

Data publikacji 27.12.2021

Oszuści nie próżnują! O obecnych czasach, gdy każdy z nas spędza dużo czasu na pracy przy komputerze zaczęliśmy dużo spraw załatwiać drogą internetową. Jest to duże ułatwienie dla nas wszystkich gdyż dużo spraw możemy zrobić przez internet bez konieczności wychodzenia z domu. Niestety niesie to za sobą także liczne zagrożenia a oszuści i złodzieje nie próżnują!

W dniu dzisiejszym do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Maz. zgłosiła się kobieta w wieku 23 lat  mieszkanka powiatu ostrowskiego,  która złożyła zawiadomienie o popełnionym oszustwie drogą internetową.  Z relacji kobiety wynika, iż  umieściła ona przedmiot na sprzedaż na portalu „Vinted”. Następnie drogą email-ową skontaktowała się z nią n/n osoba twierdząc, iż jest zainteresowana zakupem danego przedmiotu i w celu przeprowadzenia sprawnej transakcji poprosiła ją o podanie niezbędnych danych. Pokrzywdzona otrzymała link z przekierowaniem na właściwy bank, zdalnie udostępniła dane do swojego konta bankowego za pomocą którego oszust dokonał kradzieży znacznej kwoty pieniędzy.

Dalsze czynności prowadzą policjanci z Wydziału Kryminalnego KPP Ostrów Maz. 

Cyberprzestępcy  wciąż modyfikują swoje metody, aby wyłudzić dane bankowe i ukraść nasze oszczędności. W związku z powyższym apelujemy o weryfikację stron internetowych za pomocą których dokonujemy przelewów drogą internetową celem wyeliminowania ewentualnych zdarzeń. Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą złośliwego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów. 

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!!!

Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich reklam wyświetlanych w internecie oferujących promocję, których nigdy wcześniej indziej nie widzieliśmy, ponadprzeciętne zyskowne inwestycje czy konkursy, w których mamy gwarantowaną wygraną np. najnowszego smartfona lub tym podobne. W większości przypadków chodzi tu o wyłudzenie Twoich danych i oczywiście pieniędzy.

Nie klikaj w żadne linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia. Przekierują one nas na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną, a następnie poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu banku wykradną nasze dane dostępowe.

 

sierż.szt. Emilia Podbielska

 

Powrót na górę strony