Aktualności

Kolejne oszustwa przez internet

Data publikacji 09.12.2021

Wczoraj dyżurny ostrowskiej komendy odebrał dwa zgłoszenia na temat oszustw dokonanych za pomocą internetu. Niestety pokrzywdzeni przekazali zupełnie nieznanym im osobom dane w postaci kodów blik, tracąc w ten sposób po kilkaset złotych.

Wczoraj mieszkanka gminy Nur zgłosiła, ze po wystawieniu paska na sprzedaż na jednym z portali z ogłoszeniami odezwał się do niej potencjalny kupiec. Osoba zainteresowana kupnem przesłała e-mailem link. Niestety sprzedająca w dalszej korespondencji podała swój nr karty i pin do konta. Tym sposobem sprzedająca nie zarobiła ale straciła kilkaset złotych.

Również wczoraj do ostrowskiej komendy zgłosił się mieszkaniec powiatu. Mężczyzna na portalu społecznościowym znalazł ofertę sprzedaży audi a8. Podczas konwersacji na komunikatorze ze sprzedawcą wygenerował kod BLIK, który przesłał sprzedawcy. Mężczyzna stracił kilkaset złotych a kontakt ze sprzedawcą urwał się.

Ponownie apelujemy o więcej zdrowego rozsądku i ostrożności podczas internetowych transakcji. Absolutnie nigdy nie należy przekazywać kodów BLIK, nr karty, pinów i innych danych niezbędnych do logowania na internetowym rachunku bankowym. W ten sposób umożliwiamy sprawcom dostęp do rachunku bankowego tak jak właścicielowi.

mł.asp Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony