Aktualności

„Bezpieczni w sieci” spotkania z młodzieżą

Data publikacji 06.12.2021

W ostatnim czasie funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Maz. przeprowadzili prelekcje z młodzieżą w szkołach na terenie powiatu ostrowskiego na temat cybreprzestępczości.

Policjanci z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KPP w Ostrowi Mazowieckiej  w ostatnim czasie przeprowadzili szereg spotkań z  uczniami szkół podstawowych i średnich na terenie powiatu ostrowskiego na temat cybreprzestępczości. Spotkania odbyły się w szkołach: Zespół Szkół Nr 2 ul. Kościuszki 8 w Ostrowi Maz., Zespół Szkół Nr I ul. Rubinkowskiego 8 w Ostrowi Maz., Szkoła Podstawowa a Starym Lubotyniu, Szkoła Podstawowa Nr 3 ul. Widnichowska 4 w Ostrowi Maz.  W trakcie spotkania przeprowadzono pogadankę z uczniami  na temat bezpieczeństwa w sieci oraz cybreprzemocy. Młodzi ludzie korzystający z Internetu często nie zdają sobie sprawy, że pewne ich zachowania nie tylko są przykre dla innych użytkowników np. hejtowanie czy grożenie, ale stanowią także czyn karalny. W trakcie spotkania omówiono także odpowiedzialność karną osób nieletnich. Policjanci starali się uświadomić uczniów, w jakich sytuacjach stają się ofiarami przestępstwa lub czynu karalnego. Ponadto przekazano informację do kogo mogą zgłaszać takie sytuacje oraz  jak należy się wtedy zachować.

Problem cyberprzemocy dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych internautów !!! Często powoduje u ofiar irytację, strach, lęk i zawstydzenie. Nastoletni internauci rzadko informują najbliższe otoczenie o swoich problemach. Jeżeli szukają pomocy, to głównie u rówieśników. Rodzice i pedagodzy rzadko dowiadują się o takich sytuacjach. Dlatego apelujemy do rodziców!!!  Ważne jest aby każdy rodzic posiadał dobry kontakt z własnym dzieckiem i w przypadku zaistnienia tego typu zdarzeń to właśnie on był jego pierwszym źródłem pomocy i wsparcia.

 

sierż.szt. Emilia Podbielska

Pliki do pobrania

  • 65.69 KB
Powrót na górę strony