Aktualności

Bezpieczne przedświąteczne zakupy

Data publikacji 29.11.2021

Jeszcze tylko niecały miesiąc pozostał do Świąt Bożego Narodzenia. Przed nami zakupy zarówno prezentów jak i produktów niezbędnych do przygotowania świątecznych potraw. W szaleństwie zakupów nie zapominajmy o bezpieczeństwie aby nie stracić pieniędzy.

W sklepach i galeriach kuszących promocjami widac większą liczbę klientów. Takie duże skupiska ludzi to idealne warunki do działania dla kieszonkowców. W związku z tym robiąc zakupy, pamiętajmy o kilku zasadach, które zwiększą nasze bezpieczeństwo.

1. Wybierając się na zakupy zrób szczegółową listę produktów, których potrzebujesz. Warto ją też posegregować na kategorie typu: nabiał, chemia, itp., co pozwoli zarówno zaoszczędzić czas potrzebny na zrobienie zakupów jak i nerwy spowodowane koniecznością ponownego udania się do sklepu.

2. Unikaj trzymania portfela, kluczy, telefonu czy dokumentów w tylnej kieszeni spodni lub zewnętrznej kieszeni płaszcza bądź kurtki, to idealne miejsca do działania dla kieszonkowców.

3. Wchodząc do sklepu upewnij się, że Twoja torebka czy plecak są zamknięte/zasunięte.

4. Wybierając się na zakupy staraj się nie mieć przy sobie dużej ilości gotówki. Jeżeli jednak wymaga tego sytuacja, nie trzymaj jej w jednym miejscu. Jeżeli preferujesz płatności kartą, nie zapisuj kodu PIN bezpośrednio na karcie, ani w miejscu widocznym dla innych.

5. Podczas samych zakupów, jak również podczas ich pakowania do samochodu, nie pozostawiaj torebki czy portfela bez nadzoru. Staraj się również pilnować swoich zakupów.

6. Nie noś torebki na ramieniu, jeżeli możesz przewieś ją przez tułów. W ten sposób uniemożliwisz jej wyrwanie.

7. Zachowaj czujność w zatłoczonych miejscach oraz w komunikacji miejskiej.

8. Stosuj się do aktualnych zaleceń w sprawie środków ochronnych w tym noszeniu maseczek.

Bez względu na pandemię są osoby preferujące zakupy w sieci. Taki sposób to z pewnością wygoda i oszczędność czasu dla m.in zapracowanych osób.

Robiąc zakupy on-line również powinniśmy zachować czujność i przestrzegać kilku zasad:

1. Kupując na platformach handlowych, starajmy się wybierać te posiadające ochronę kupującego. W ten sposób, będziemy dodatkowo chronieni w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów ze sprzedającym.

2. Przez zakupem sprawdźmy opis oferty. Ważne jest, aby zapoznać się z całym opisem udostępnionym przez sprzedającego, gdyż zamieszczane opisy mogą zawierać dodatkowe, istotne dla nas informacje, rzutujące na podjęcie decyzji o jego zakupie.

3. Decydując się na droższy zakup warto skorzystać ze sprawdzonego sprzedawcy. Jeżeli nie jest to możliwe, poszukaj informacji o tym jak długo jest on aktywny na stronie, jaki jest jego standardowy asortyment, oraz jak jest oceniany przez innych kupujących.

4. Jeżeli sprzedawca nie jest bezpośrednim dystrybutorem produktu, a posługuje się zdjęciem producenta, porównajmy zamieszczone zdjęcie z tymi umieszczanymi przez innych użytkowników lub poprosić o dosłanie zdjęć rzeczywistych danego przedmiotu. Nie tylko upewnimy się, że produkt wygląda tak jak jest reklamowany, ale również, że sprzedawca jest w jego posiadaniu.

5. Przy zakupie danej rzeczy, warto się rozeznać jaki jest jej zakres cenowy. Jeżeli jest ona podejrzanie niska (i nie ma informacji o promocji) warto zapytać sprzedającego o powód. Istnieją również strony, które nie słyną z uczciwych praktyk marketingowych. Warto o tym pamiętać robiąc na nich zakupy.

6. Decydując się na konkretną ofertę sprzedaży, warto zobaczyć z jakiego rejonu czy kraju nasz produkt będzie wysyłany. Warto mieć to na uwadze, jeżeli zależy nam na czasie dostarczenia, a także na kosztach przesyłki.

7. Sprawdź czas wysyłki produktu, jest to istotne z jeżeli zleży nam na szybkim czasie jej dostarczenia. Jeżeli zależy nam również na oryginalności produktu, warto się upewnić, że nie jest on wysyłany od „bezpośredniego producenta z Chin”.

8. Wybieraj opcję opłaty za pobraniem, zapłata dopiero w momencie odebrania produktu. Wpłacanie całej kwoty przed otrzymaniem towaru może skończyć się dla nas stratą czasu i niestety pieniędzy.

źródło: KWP Radom

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony