Aktualności

Kierowco, pieszy zachowaj ostrożność zwłaszcza na przejściu dla pieszych

Data publikacji 04.11.2021

Wieczorno-poranne mgły, opady deszczu i wcześniej zapadający zmrok to złe warunki zarówno dla pieszych jak i kierowców aut, dlatego apelujemy o ostrożność na drodze.

Wczoraj wczesnym rankiem na ul. 3-go maja doszło do wypadku drogowego z udziałem kierowcy auta i pieszej. Policjanci będąc na miejscu wstępnie ustalili, że kierujący fiatem 55-latek (trzeźwy) potrącił przechodzącą przez jezdnię na oznakowanym przejściu dla pieszych 85-letnią kobietę. Piesza z uwagi na obrażenia została przewieziona do szpitala na badania. Obydwoje uczestnicy są mieszkańcami powiatu ostrowskiego.

Jesień to nie tylko ciepłe słoneczne dnia ale też deszczowe i mgliste. Takie warunki atmosferyczne zobowiązują zarówno kierowców aut jak i pieszych do zachowania szczególnej ostrożności gdy znajdują się na drodze.Kierowcy aut powini przystosować prędkość do warunków atmosferycznych poprzez zmniejszenie prędkości jazdy, zwiększenie odległości od auta jadącego przed nim aby w sytuacji nagłego hamowania nie doszło do zderzenia. Kierowco pamietaj o zachowaniu szczególnej ostrożności w pobliżu przejść dla pieszych. Pieszy mimo zmiany w przepisach i pierwszeństwie w momencie gdy znajduje się przed przejściem dla pieszych nie może zapominać o zasadach ruchu drogowego czyli np. zabronione jest nagłe wejście tuż przed  nadjeżdżające auto. Pamiętajmy, że w zdarzeniu samochód kontra pieszy to pieszy odniesie najpoważniejsze obrażenia. Pieszy nie może zapominać o odblaskach gdy idzie lewym poboczem nieoświetlonej jezdni po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, odblask zaznaczy jego obecność na drodze. Rowerzyści również powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o sprawne oświetlenie w jednośladzie.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy od każdej osoby znajdującej się na drodze.

mł.asp Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony