Aktualności

Najpierw do właściciela konta przychodzi sms z linkiem a później z jego rachunku bankowego sprawcy przelewają pieniądze

Data publikacji 03.11.2021

61-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego zdążył zablokować transakcję dzięki czemu nie stracił kilkunastu tys. złotych. Mężczyzna otworzył link którego otrzymał z wiadomością o zaplanowanym odcięciu energii. Sprawcy uzyskali dostęp do jego rachunku bankowego i próbowali przelać pieniądze.

Wczoraj przed południem mieszkaniec powiatu ostrowskiego zgłosił, że kilkanaście dni wcześniej otrzymał informację, że na 21 października zaplanowano odłączenie energii. W wiadomości był link, którego niestety mężczyzna otworzył. W ten sposób został przekierowany na stronę jego banku i tam wpisał login oraz hasło. Sprawcy tą metodą uzyskali zdalny dostęp do jego rachunku bankowego gdzie z konta oszczędnościowego przelali pieniądze na rachunek główny. Następnie sprawcy próbowali dokonać przelewu pieniędzy na inny rachunek. Właściciel zorientował się i zablokował w banku te transakcje, w ten sposób uniknął straty nawet kilkunastu tys. złotych.
 
Ponownie przestrzegamy przed otwieraniem różnego rodzaju linków przesłanych w wiadomościach od obcych osób. Jeżeli otrzymamy wiadomość od instytucji np. zaopatrującej nas w energię zadzwońmy i wyjaśnijmy sytuację, absolutnie nie otwierajmy żadnych linków. Tym sposobem sprawcy otrzymują zdalny dostęp do naszego rachunku bankowego, zwłaszcza gdy po otwarciu linka wpisujemy login oraz hasło. Wówczas sprawca posługuje się rachunkiem bankowym jak właściciel.
 

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony