Aktualności

Piesi, rowerzyści czyli Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego

Data publikacji 22.10.2021

Wczoraj w powiecie ostrowskim tak jak w całej Polsce odbywały się działania NURD skierowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych kierujących jednośladami.

Piesi i kierujący jednośladami (rowerami) to uczestnicy ruchu drogowego najbardziej poszkodowani w sytuacji gdy dochodzi do zdarzenia na drodze. Dlatego wczoraj w powiecie ostrowskim jak i w całej Polsce odbyły się działania pn NURD - Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Policjanci zwracali uwagę na zachowania pieszych, kierujących jednośladami oraz kierowców wobec tych uczestników ruchu drogowego aby nie doszło do niebezpiecznej sytuacji.

Pieszym przypominamy o używaniu odblasków wieczorem gdy idą lewym poboczem nieoświetlonej jezdni poza obszarem zabudowanym. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na bezpieczne dotarcie do wyznaczonego celu. Po zmianie przepisów pieszy ma pierwszeństwo już w momencie gdy znajduje się przed przejściem, jednakże nie zwalnia go to z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. Podczas przechodzenia przez ulicę skupmy swoją uwagę na tym co się dzieje na jezdni więc telefony schowajmy do kieszeni kurtki. Rowerzystom przypominamy, aby przed wyjazdem sprawdzić stan jednośladu. Sprawne oświetlenie podczas jazdy wieczorem/w nocy to podstawowe zasady bezpieczeństwa. Kamizelka odblaskowa dodatkowo zaznaczy obecność rowerzysty na drodze.

Pamiętajmy, że stan bezpieczeństwa na drodze zależy od nas wszystkich, kierowców pieszych i kierujących jednośladami.

mł.sp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony