Aktualności

Otwierając linki przesłane przez obce osoby narażamy się na stratę pieniędzy

Data publikacji 18.10.2021

Oszuści zmodyfikowali metodę działania na portalach zawierających oferty kupna sprzedaży produktów. Obecnie oszuści odzywają się do osób oferujących sprzedaż towaru i oferują szybką transakcję, która przeważnie kończy się stratą pieniędzy dla osoby wystawiającej produkt na sprzedaż.

W minioną środę mieszkanka Ostrowi Mazowieckiej zgłosiła, że umieściła w serwisie ogłoszenie o sprzedaży dziecięcej odzieży. Transakcja jej zakupu miała odbyć się poza serwisem. Do kobiety odezwał się zainteresowany nabywca. Mężczyzna zaoferował pokrycie kosztów przesyłki. Nabywca przekazał, że wpłacił pieniądze na konto firmy kurierskiej przesyłając link przekierowujący na stronę podobną do firmy kurierskiej. Tam kobieta wprowadziła nr karty płatniczej, dane i kod CVV. W ten sposób z jej konta wypłacono kilkaset złotych.

Apelujemy aby nigdy nie otwierać linków przesłanych nam przez obce osoby, w ten sposób umożliwiamy sprawcom dostęp do naszych rachunków bankowych. Tym bardziej nie podajemy danych osobowych, haseł, kodów np.BLIK. Wówczas sprawca posługuje się naszym rachunkiem bankowym jak właściciel i może w krótkim czasie dokonać operacji w wyniku których stracimy całą zgromadzoną na rachunku bankowym gotówkę.

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony