Aktualności

Bezpieczny rowerzysta na drodze

Data publikacji 07.09.2021

Ostrowscy policjanci z WRD dbali o bezpieczeństwo rowerzystów podczas I Wyścigu Rowerowego im. kard. S.Wyszyńskiego w Andrzejewie.

Słoneczna pogoda zachęca do wycieczek rowerowych. W minioną niedzielę w Andrzejewie zorganizowano I Wyścig Rowerowy im. Kard. S.Wyszyńskiego. Warunkiem uczestnictwa było posiadanie jednośladu oraz jazda w kasku. Nad bezpieczeństwem rowerzystów czuwali ostrowscy policjanci z WRD. Była to doskonała okazja do promocji bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród rowerzystów.

Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie podczas każdej rowerowej wycieczki:

- zadbajmy o sprawne hamulce, oświetlenie, sprawdźmy stan opon.

- korzystajmy ze ścieżek rowerowych na których obowiązuje ruch prawostronny tak jak w przypadku gdy jedziemy ulicą. Jeżeli ścieżka rowerowa przecina jezdnię przed przejazdem należy zatrzymać się i upewnić czy nie nadjeżdża auto.

- na przejściu dla pieszych należy przeprowadzić rower.

- możemy korzystać z chodnika podczas jazdy rowerem gdy występują niekorzystne warunki atmosferyczne zagrażajace bezpieczeństwu kierującego jednośladem w postaci np. intensywnych opadów deszczu, gęstej mgły, pamiętajmy tylko o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym.

- dla własnego bezpieczeństwa używajmy kasków ochronnych aby podczas upadku zminimalizować ryzyko poważniejszych urazów.

- podczas wieczornych wycieczek dodatkowo załóżmy kamizelkę odblaskową aby zaznaczyć naszą obecność na drodze.

- nie zapominajmy, że nietrzeźwy rowerzysta na drodze stanowi poważne zagrożenie dla niego i innych osób znajdujących sie na jezdni.

- podczas jazdy rowerem trzymajmy obie dłonie na kierownicy

- rowerem przystosowanym dla dwóch osób jest tandem, zabronione jest przewożenie osób na kierownicy, ramie lub bagażniku
 

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony