Aktualności

Niebezpieczne niewybuchy z okresu II wojny światowej

Data publikacji 06.09.2021

Apelujemy do mieszkańców powiatu ostrowskiego o zachowanie ostrożności w razie znalezienia niewybuchu z okresu II wojny światowej.

Wiosna i jesień to okres w którym otrzymujemy więcej zgłoszeń dotyczących odnalezienia niewybuchów pozostałych po II wojnie światowej. Znaleziska przeważnie znajdują się na polach i w lasach a odkrywane są podczas prac rolniczych lub jesiennego grzybobrania. Pamiętajmy, że nieostrożne obchodzenie się z niewybuchem niesie ryzyko poważnych konskewnecji dla naszego zdrowia a nawet życia.

W sobotni poranek 36-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego odnalazł w Kalinowie na polu niewybuch. Na miejsce pojechali policjanci specjalizujący się w identyfikacji niewybuchów i ustalili, że jest skorodowany granat F1 z czasów II wojny światowej. O znalezisku poinformowano patrol saperski z JW w Wesołej, niewybuch wczoraj rano został przekazany żołnierzom.

Przypominamy o niebezpieczeństwie i sposobie postępowania w przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch.Pamiętajmy że absolutnie nie wolno przenosić, dotykać ani rozbrajać znaleziska. Miejsce, gdzie się znajduje należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, szczególnie dzieci. O znalezisku należy powiadomić Policję. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów.

mł.asp Marzena Laczkowska

 

 

Powrót na górę strony