Aktualności

Zgubienie dokumentów

Data publikacji 13.08.2021

Zgubienie portfela z plikiem dokumentów to sytuacja, która może przydarzyć się każdemu. Ważna jest świadomość jak postępować w takiej sytuacji.

Pamiętajmy, że zgubienie dokumentów nie zgłaszamy w jednostce Policji, funkcjonariusze prowadzą czynności wyłącznie w sytuacji gdy do utraty dokumentów doszło w wyniku przestępstwa np. kradzieży. Natomiast możemy odwiedzić najbliższą komendę i zapytać czy "uczciwy znalazca" przyniósł takie dokumenty, tego typu sytuacje zdarzają się.

Zgubiony dowód osobisty możemy zastrzec za pomocą banku, lista znajduje się na stronie https://dokumentyzastrzezone.pl/. Zgubiony dowód zostanie wpisany do międzybankowej bazy dokumentów zastrzeżonych, dzięki czemu nikt nie zaciągnie kredytu na nasze dane osobowe. Następnie musimy zgłosić w urzędzie gminy/miasta w zależności od naszego miejsca zamieszkania fakt zgubienia.

Jeżeli straciliśmy również karty bankomatowe, płatnicze zablokujmy je aby nie uczciwy znalazca nie zdążył wypłacić pieniędzy.

Obecnie nie mamy obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego podczas jazdy autem, jednak warto mieć ten dokument w domu. Jeżeli dowód był również w zgubionym portfelu zgłośmy to do Wydziału Komunikacji aby otrzymać wtórnik dokumentu. Taka sama sytuacja dotyczy zgubienia dokumentu prawa jazdy.

Pamiętajmy, aby nie nosić w portfelu wszystkich dokumentów jeżeli w danym momencie nie są nam potrzebne. Zabierajmy je tylko w przypadku gdy musimy załatwić sprawę w urzędzie.

mł.asp Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony