Aktualności

Wsiadając za kierownicę auta po wypiciu alkoholu ryzykujesz konsekwencjami prawnymi i finansowymi

Data publikacji 06.08.2021

Kierowco! pamiętaj, że podczas jazdy odpowiadasz nie tylko za swoje życie i zdrowie ale i przewożonych pasażerów. Jeżeli masz wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości sprawdź go w ostrowskiej komendzie. Jedna nieprzemyślana decyzja wpłynie na dalsze Twoje życie i bliskich.

Nadszedł długo wyczekiwany piątek szczególnie dla tych osób które są przed urlopem i weekend jest dłuższą chwilą przerwy od zawodowych obowiązków. Jeżeli pogoda pozwoli cześć osób zapewne spędzi ten czas poza domem u znajomych bądź rodziny gdzie podczas spotkania pojawi się na stole alkohol. Planując taki wyjazd gdzie będziemy pić alkohol zadbajmy wcześniej o kierowcę aby bezpiecznie wrócić do domu. Nie wsiadajmy za kierownicę auta po wypiciu alkoholu, jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą konsekwencje prawne i finansowe i może kosztować ludzkie życie. Jeżeli nie mamy pewności co do swojego stanu trzeźwości, możemy go zbadać w recepcji ostrowskiej komendy gdzie dostępny jest Promiler. Wystarczy chwila i będziemy mieli pewność czy możemy kierować autem.

Pamiętajmy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. złotych do 60 tys. złotych.

 

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony