Aktualności

Owczarek zaatakował kobietę przechodzącą ulicą, właściciel psa został ukarany

Data publikacji 24.06.2021

Przypominamy właścicielom psów o sprawowaniu odpowiedniej opieki nad swoimi czworonożnymi pupilami aby nie doszło do pogryzienia innych osób.

Wczoraj po południu Dyżurny ostrowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o pogryzionej przez owczarka kobiecie przechodzącej ul. Pułtuską w Broku. Gdy policjanci przyjechali pod wskazany adres 51-letnia mieszkanka powiatu ostrowskiego była opatrywana przez zespół ratownictwa medycznego poczym została przewieziona do szpitala. Na miejsce przyszedł właściciel psa zawiadomiony o sytuacji przez 13-letniego syna widzącego całą sytuację. Gdy kobieta szła ulicą podbiegł do niej owczarek niemiecki i zaczął gryźć w nogi i ręce. Wg. właściciela pies był szczepiony przeciw wściekliźnie, za nieodpowiednią opiekę nad psem mężczyzna zostal ukarany mandatem.

Przypominamy właścicielom psów o odpowiedniej opiece na pupilami. Pamiętajmy o zamykaniu bram/furtek na podwórko tak aby pies bez nadzoru nie mógł wydostać się na zewnątrz. Ulica to niebezpieczne miejsce dla zwierząt, wystraszone mogą nagle wpaść tuż pod przejeżdżajace auto lub atakować przechodniów/rowerzystów. Koszty zwiazane z naprawą samochodu pokryje właściciel psa. Przypominamy, również że każdy właściciel psa jest zobowiązany co roku zaszczepić psa przeciw wściekliźnie.

Zgodnie z Art.  77. KW §  1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§  2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
 
Natomiast wraz z art 85 par 1 a Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie - od tego obowiązku - podlega karze grzywny. (do 5000zł).
 
mł.asp Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony