Aktualności

Mężczyzna podczas rozmowy telefonicznej podając się za wnuka 84-latki wypytywał o zgromadzone oszczędności

Data publikacji 27.05.2021

Oszuści nie odpuszczają nadal dzwonią do seniorów i podszywając się za najbliższe osoby wypytują o zgromadzone w domu oszczędności.

Wczoraj wieczorem dyżurny ostrowskiej komendy odebrał zgłoszenie od zaniepokojonej 52-latki. Kobieta przekazała, że do jej 84-letniej matki zadzwonił mężczyzna podając się za wnuka i zwracając się do niej "babciu". Mężczyzna powiedział, że z jego winy doszło do wypadku drogowego i został zatrzymany przez Policję. Mężczyzna wypytywał o zgromadzone oszczędności w domu, biżuterię lub możliwość wypłaty pieniedzy z bankomatu. Po odpowiedzi seniorki, że nie ma oszczędności w domu i nie ma możliwości wypłaty ich z bankomatu mężczyzna stwierdził, że zadzwoni później po czym rozłączył się.

Apelujemy do seniorów i ich rodzin o zachowanie ostrożności. Pamiętajmy, że po każdym telefonie odebranym z nieznanego nr i informacji od rzekomego "członka rodziny" o problemach z prawem i pilnej pomocy finansowej o zweryfikowaniu tych informacji. Zadzońmy pod znany nam nr do bliskiej osoby i zapytajmy czy faktycznie doszło do takiej sytuacji. Absolutnie nigdy nie podawajmy przez telefon kwot posiadanych oszczędności, kodów dostępu do rachunku bankowego i nie zgadzajmy się na przekazywanie pomocy finansowej podesłanym obcym osobom. Pamiętajmy, że oszuści podają się też za policjantów i strasząc konsekwencjami prawnymi nie nawiązania współpracy podczas "akcji skierowanej wobec przestępców" nakazują wypłatę pieniędzy i przekazywanie ich "fałszywym policjantom". Nigdy policjanci nie infromują innych osób o prowadzonych działaniach, nie nakazują wypłaty i przekazywania pieniędzy. Oszuści podają się również za pracowników różnych instytucji, działają w parach, wchodzą do mieszkań, podczas gdy jedna osoba zagaduje seniora drugi ze sprawców penetruje mieszkanie w poszukiwaniu pieniędzy i innych kosztownych przedmiotów. Zachowanie środków ostrożności uchroni nas przed stratą oszczędności.

 

mł.asp. Marzena Laczkowska

 

 

 

Powrót na górę strony