Aktualności

Oszuści kolejny raz wykorzystali łatwowierność seniorki

Data publikacji 10.05.2021

Oszuści nadal wykorzystują łatwowierność seniorów, podając się za pracowników różnych instytucji wchodzą do mieszkań/domów i bez skrupułu zabierają oszczędności starszych osób.

W piątkowe popołudnie do mieszkania ponad 90 letniej ostrowianki zapukała około 30-letnia kobieta podająca się za pracownika spółdzielni mieszkaniowej. Kobieta poinformowała seniorkę o awarii instalacji wodociągowej. Po chwili do kobiety dołączył około 50-letni mężczyzna. Oszuści wykorzystali nieuwagę seniorki i po wyłamaniu drzwiczek w metalowej kasetce ukrytej w jednym z pokoi i zabrali kilka tysięcy złotych.

Niestety jest to już kolejny przypadek oszustwa na pracownika spółdzielni mieszkaniowej. Oszuści wykorzystują łatwowierność seniorów i pod pretekstem różnego rodzaju awarii czy przeglądów wchodzą do mieszkań starszych osób z których zabierają pieniądze. Oszuści przeważnie działąją w parze, gdy jedna osoba zagaduje seniora druga sprawdza czy w mieszkaniu są pieniądze lub inne wartościowe przedmioty. W związku z tym apelujemy o stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec obcych osób. Spółdzielnie uprzedzają mieszkańców o prowadzonych np. przeglądach a gdy dojdzie do awarii warto zapytać "osobę podającą sie za pracownika spółdzielni" o dane osobowe i ich weryfikację poprzez kontakt z administracją. Nie otwierajmy domofonem drzwi każdej osobie, która do nas zadzwoni. Pamiętajmy o zamykaniu drzwi do mieszkań a także domów aby nie proszeni goście nie mogli wejść. Jeżeli taka osoba jest natarczywa warto zadzownić na Policję pod nr alarmowy 112. Jeżeli nie ustrzeżemy się kradzieży warto zapamiętać każdy szczegół dotyczący wyglądu sprawców a także nr rej auta jeżeli nim przyjechali.

 

mł.asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony