Aktualności

Syn zeskanował kod QR, rodzice zostali obciążeni rachunkiem na ponad 800 zł

Data publikacji 29.09.2023

Uwaga, hakerzy wykorzystują popularną wśród graczy gier video platformę komunikacyjną. Z platformy tej często korzystają dzieci - niestety jak się okazuje, bez nadzoru rodziców. Hakerzy wysyłają dzieciom kody QR do nowych gier lub dodatków do gier. Po zeskanowaniu kodu, konto abonenta zostaje obciążane wysokimi opłatami. Wczoraj do mławskiej komendy wpłynęły dwa takie zawiadomienia.

W obu przypadkach, oszuści kontaktowali się z 10-letnimi chłopcami, którzy korzystali z popularnej  aplikacji, służącej m.in. do komunikacji między graczami. Oszuści proponowali różnego rodzaju dodatki do gier.

Haker przesłał  dziecku pod QR do zeskanowania. Po zeskanowaniu, konto abonenta – czyli w tym przypadku rodzica, było obciążane opłatami, naliczanymi przez operatora,  w wysokości ponad 800 zł, za zakupione aplikacje i gry, które nigdy do użytkownika nie dotarły. Oszukani powiadomili policję.

Policja apeluje o ostrożność i przypomina, że korzystanie przez dzieci z platform komunikacyjnych i gier komputerowych bez ścisłego nadzoru osób dorosłych, może nieść ze sobą wiele zagrożeń.

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

Powrót na górę strony