Aktualności

Nieudane zakupy online? Uważaj na niesprawdzone firmy i super okazje

Data publikacji 23.02.2023

Do mławskiej komendy Policji, niemal każdego tygodnia wpływają nowe zawiadomienia o oszustwach na portalach ogłoszeniowych lub firmach, nierealizujących zamówień, zgodnie z umową kupna- sprzedaży przez Internet. Większości tych zdarzeń udałoby się zapobiec, wystarczy tylko stosować się do kilku prostych zasad i zachować ostrożność.

Wczoraj, mławscy policjanci przyjęli kolejne dwa zgłoszenia o oszustwach, podczas zakupów online. 56-letni mławianin odnalazł na jednej ze stron, ofertę firmy, sprzedającej urządzenia i systemy grzewcze. Cena urządzenia  wydawała się dobra. Z firmą oferującą towar można było się jednak skontaktować wyłącznie przez formularz a forma płatności przewidywała jedynie „płatność z góry”. Pomimo tego mławianin złożył zamówienie i wpłacił pieniądze na podane konto. Oczekiwanie na przesyłkę zaczęło się wydłużać. Mławianin próbował skontaktować się ze sprzedającym – bez efektu.

37-letni mieszkaniec pw. mławskiego, na popularnym portalu ogłoszeniowym znalazł ofertę sprzedaży ekogroszku. Zamówił 2 tony. Wpłacił zaliczę, ponad 900 zł,  na podany numer konta. Dostał informację, że zamówienie jest w trakcie realizacji. Minął tydzień a status zamówienia pozostał bez zmian. Sprzedający nie odbiera telefonu.

W obu tych sprawach trwają czynności mławskiej Policji. Za przestępstwo oszustwa, sprawcy grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Nieudane zakupy online i utrata pieniędzy, to delikatnie mówiąc, denerwująca sytuacja – by jej uniknąć, wystarczy zastosować kilka prostych zasad:

- Przed dokonaniem zakupu sprawdź w Internecie opinie o firmie, która oferuje sprzedaż. Komentarze kupujących mogą uchronić Cię, przed kłopotami.

- Jeśli firma, oferująca sprzedaż na swojej stronie, posługuje się przy składaniu zamówień wyłącznie formularzem. Nie podaje numerów kontaktowych, adresu siedziby, adresu e-mail a za towar można płacić wyłącznie z góry – to jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy, by taką stronę opuścić. 

- Kupując na znanym portalu ogłoszeniowym, wybierajmy bezpieczne przesyłki, oferowane przez administratora portalu. Nie wpłacajmy pieniędzy bezpośrednio na podane przez sprzedającego konto. Sprawdźmy opinie o sprzedawcy. Pamiętajmy, że brak opinii o sprzedającym  lub firmie to też informacja.

- Jeśli kupujemy towar znacznej wartości, wybierajmy oferty lokalne i sprawdźmy towar przed zakupem.

- Pamiętajmy, że za super tanią ofertą może się kryć na ogół tani chwyt oszusta.

 

asp.szt. Anna Pawłowska

Powrót na górę strony