Aktualności

Izotop radioaktywny w szkole

Data publikacji 16.02.2023

Na terenie Zespole Szkół nr 1 w Mławie, podczas prowadzonych porządków w czasie trwających „Ferii zimowych” znaleziono izotop radioaktywny Cez - 137. Przybyłe na miejsce jednostki ratownictwa chemicznego z Ciechanowa i Warszawy wyeliminowały poziom zagrożenia. Promieniowanie nie zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób. Postępowanie w tej sprawie prowadzi KPP w Mławie.

W środę, 15 lutego 2023 roku, około południa, dyżurny mławskiej komendy Policji otrzymał informację, że na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Mławie, ul. Z. Morawskiej znaleziono puszkę z zawartością substancji promieniotwórczej. Na miejscu policjanci ustalili, że podczas przeprowadzanych porządków w sali chemicznej, została rozszczelniona ołowiana puszka z radioaktywnym izotopem Cez – 137, który zaczął wydzielać promieniowanie.

Przybyłe na miejsce jednostki ratownictwa chemicznego z Ciechanowa i Warszawy wyeliminowały poziom zagrożenia. Promieniowanie nie zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób. W szkole nie było uczniów w związku z trwającymi na terenie woj. Mazowieckiego „Feriami zimowymi”.

Zabezpieczony środek chemiczny przechowywany był w szkole od około 30 lat i służył jako pomoc naukowa do szkoleń dydaktycznych.

W danej sprawie wszczęto postepowanie z art. 163 § 1 pkt. 4 – sprowadzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób w postaci wyzwolenia promieniowania jonizującego.

 

Autor: asp. Aneta Prusik

Fot. serwis informacyjny Nasz@Mława

 

Powrót na górę strony