Aktualności

Sądziła, że pobiera płatność za wystawiony na portalu ogłoszeniowym towar. Straciła kilka tysięcy złotych

Data publikacji 16.01.2023

Portale ogłoszeniowe cieszą się dużym zainteresowaniem. To miejsce, gdzie można szybko sprzedać nietrafiony prezent lub kupić to, czego zabrakło pod choinką. Z zainteresowania portalami chętnie korzystają także oszuści, wyłudzając kody BLIK lub generując fałszywe linki do pobierania wpłat. Przekonała się o tym ostatnio mieszkanka Mławy. Kobieta straciła ponad 7 tysięcy zł.

Piątek 13-go okazał się naprawdę pechowy dla 50-letniej mieszkanki Mławy, która na popularnym portalu  ogłoszeniowym wystawiła towar do sprzedania. Po chwili otrzymała wiadomość od kupującego, który chciał zrealizować płatność i dostawę za pośrednictwem portalu. Skorzystała z przesłanego mailem linka, by pobrać pieniądze. Zalogowała się na swoje konto w banku, po chwili zorientowała się, że ktoś dokonał wypłat z jej konta za pomocą wygenerowanych kodów BLIK. Kobieta powiadomiła Policję.

Jak działają hakerzy na portalach ogłoszeniowych ? – sprzedający wystawia towar na portalu ogłoszeniowym. Szybko znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem komunikatora. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a sprzedający  może odebrać wpłatę  po wejściu w link przesłany mailem. Oszust wysyła fałszywego linka. Sprzedający klika i trafia na stronę z formularzem do uzupełnienia, gdzie  trzeba wpisać dane osobowe, dane karty płatniczej, stan konta w banku. Po wypełnieniu formularza przychodzi sms z banku, z kodem do autoryzacji. Oszukana osoba nie czyta uważnie treści wiadomości z banku i  wpisuje kod w odpowiednie miejsce formularza. Oszust okrada sprzedającego, płacąc jego kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca  gotówkę w bankomacie.

Zanim zdecydujesz się na korzystanie ze znanych portali ogłoszeniowych, zapoznaj się z ostrzeżeniami na stronie danego portalu. Nie korzystaj z gotowych linków do pobierania wpłat, bez ich uprzedniego sprawdzenia na stronie portalu w zakładce - „ sprawdź link do odbioru wpłaty”.  Uważaj na oferty- okazje. Takie super-oferty są często dziełem oszusta, by wyłudzić Twoje pieniądze. Wybieraj metodę płatności za pobraniem lub za pomocą bezpiecznych przesyłek, oferowanych przez portal ogłoszeniowy. Z uwagą czytaj wiadomości, jakie otrzymujesz podczas transakcji kupna- sprzedaży. 

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

 

Powrót na górę strony