Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo w okresie „Wszystkich Świętych”

Data publikacji 25.10.2022

Przed nami wyjątkowy czas, związany z uroczystościami Wszystkich Świętych. Od piątku , dla wielu osób rozpocznie się długi weekend, trwający do 2 listopada. W tym czasie na drogach zwiększy się ruch. Znacząco nasili się także ruch przy cmentarzach i w okolicach kościołów, a także na drogach dojazdowych do większych miast. Dlatego też policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem podróżujących oraz odwiedzających miejsca spoczynku swoich bliskich.

W ubiegłym roku, w okresie Wszystkich Świętych, na drogach powiatu mławskiego nie odnotowano żadnego wypadku drogowego. By zapewnić maksymalne bezpieczeństwo również i w tym roku, na drogi pow. mławskiego wyruszą wzmożone patrole ruchu drogowego i prewencji. Policjanci kontrolować będą drogi na głównych ciągach komunikacyjnych oraz  w rejonie cmentarzy. Celem będzie zapewnienie płynności ruchu oraz natychmiastowa reakcja i pomoc przy rozładowywaniu utrudnień w ruchu.

Policjanci kontrolować będą stan trzeźwości kierowców, stan techniczny pojazdów, warunki przewozu pasażerów, uprawnienia do kierowania. Zapowiadają bezwzględne kary dla kierowców dopuszczających się wykroczeń drogowych. Podstawowym celem czynności będzie zapewnienie bezpieczeństwa oraz pomoc udzielana wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Policjanci ruchu drogowego oraz prewencji współpracować będą między innymi ze Strażą Miejską i Gminną. Funkcjonariusze swoim nadzorem obejmą miejsca, gdzie nastąpią czasowe  zmiany w organizacji ruchu drogowego w okolicach cmentarzy i tam gdzie ruch dla pojazdów zostanie całkowicie zamknięty. Na bieżąco będą dostosowywać intensywność działań adekwatnie do natężenia ruchu i uwarunkowań drogowych.

W miejscach spowolnienia i utrudnień mundurowi będą ręcznie kierować ruchem. Policjanci "drogówki" będą reagować na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych.

Policjanci przypominają – bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego z nas. Warto zatem zachować rozsądek, wyobraźnię, odpowiedzialność, przyda się też cierpliwość i uprzejmość na drodze. Piesi powinni wyposażyć się w elementy odblaskowe i poruszać się chodnikiem a tak gdzie go nie ma, poboczem, lewą stroną jezdni. Przechodzenie przez jezdnie powinno odbywać się tylko na oznaczonych przejściach dla pieszych lub w wyznaczonych w tym okresie miejscach.

Każdy uczestnik ruchu drogowego musi pamiętać, że w sytuacji kierowania ruchem na drodze przez policjanta, należy bezwzględnie stosować się do wydawanych przez niego poleceń.

Odwiedzając groby bliskich, warto także zdawać sobie sprawę z tego, że  wśród mijających nas osób, są kieszonkowcy i złodzieje. Nie zabierajmy ze sobą kart płatniczych czy większej ilości gotówki. Wartościowe przedmioty, takie jak portfel, dokumenty czy telefon trzymajmy w wewnętrznej, zapinanej kieszeni kurtki. Nie zostawiajmy bez nadzoru toreb. Pozostawiając samochód na parkingu nie zostawiajmy w widocznym miejscu toreb lub innych, wartościowych przedmiotów.  Zachowajmy rozsądek, bądźmy uważni. Kieszonkowcy chętnie bowiem skorzystają z chwili naszego roztargnienia. Korzystajmy z pomocy bliskich, by wspólnie odwiedzić groby i służyć sobie nawzajem pomocą.

asp.szt. Anna Pawłowska / Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

 

Powrót na górę strony