Aktualności

Próbowali oszukać mławiankę, opowiadając historię o wypadku. Kobieta powiadomiła Policję

Data publikacji 24.10.2022

Oszuści, posługujący się metodą „na wnuczka” oraz „na policjanta”, nadal działają, modyfikując jedynie opowiadane, fałszywe historie o wypadku. Manipulując starszą osobą, wpływając na jej emocje i wykorzystując zaskoczenie, próbują nakłaniać do przekazania pieniędzy. W piątek oszuści zadzwonili do 64-letniej mławianki.

Oszuści zadzwonili na telefon stacjonarny starszej kobiety. Rozmówczyni podała się za córkę mławianki. Oświadczyła, że spowodowała wypadek drogowy, potrąciła ciężarną kobietę, sama też jest ranna, ma uraz nosa. Czeka ją więzienie, jeśli nie wpłaci dużej sumy pieniędzy. Po pieniądze miał przyjść mężczyzna. W trakcie rozmowy, odezwała się także  kobieta, podająca się za policjantkę, która potwierdziła informacje i konieczność wpłacenia ponad 100 tysięcy zł. Mławianka szybko się zorientowała, że rozmawia z oszustami i niezwłocznie powiadomiła Policję. 

Policjanci ostrzegają – nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych, adresu zamieszkania, danych konta bankowego, ilości  posiadanej gotówki. Nigdy nie przekazuj obcej osobie pieniędzy. Nie przechowuj w domu dużej ilości pieniędzy. Jeśli odbierasz telefon z informacją o wypadku bliskiej osoby lub prośbą o pożyczkę, natychmiast to zweryfikuj, dzwoniąc do bliskich. 

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

Powrót na górę strony