Aktualności

Przestępcy okradają seniorów metodą na wnuczka

Data publikacji 05.09.2022

Mławska Policja otrzymuje sygnały o próbach oszustwa metodą „na wnuczka”. Ostatnio taki telefon odebrała 90-letnia mławianka. Seniorka usłyszała, że ktoś z rodziny miał wypadek i pilnie potrzebna jest duża suma pieniędzy. Policja ostrzega – przestępcy, okradający osoby starsze nadal posługują się dobrze znaną metodą, wprowadzając jedynie pewne modyfikacje. Aby zapobiec przestępstwu, ostrzeż swoich bliskich seniorów. Pobierz specjalną ulotkę.

Przypominamy zdarzenie, do którego doszło w lipcu tegpo roku. Mławska seniorka, odebrała telefon od oszusta. Słysząc nieznany głos w telefonie, szybko zakończyła rozmowę i powiadomiła rodzinę. Nie wszyscy seniorzy jednak zachowują czujność i ostrożność, dlatego policjanci apelują do rodzin osób starszych o przypominanie bliskim na czym polega zagrożenie i jak go uniknąć.  

Zasada ostrożności jest prosta – nigdy, pod żadnym pozorem nie przekazujemy pieniędzy obcej osobie – bez względu na to jaka historia się z tym łączy. Każdą informację, przekazaną telefonicznie należy zweryfikować. Oszuści często łączą metodę „na wnuczka” z metodą „na policjanta”. Oto przykład: do osoby starszej dzwoni zapłakana kobieta, informując że ktoś z bliskich miał wypadek i musi zapłacić osobie pokrzywdzonej odszkodowanie. Po chwili dzwoni mężczyzna podający się za policjanta i potwierdza informację o wypadku. 

Mławscy policjanci przygotowali specjalna ulotkę dla seniorów. Można ją pobrać, wydrukować i podarować bliskiemu seniorowi.

ULOTKA DO POBRANIA

 

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

Powrót na górę strony