Aktualności

Mławianka straciła pieniądze z konta, haker wysłał jej link podczas transakcji na popularnym portalu ogłoszeniowym

Data publikacji 08.09.2022

Fałszywy link do pobrania wpłat lub realizacji przesyłki a następnie przejęcie konta bankowego – to znany sposób działania oszustów, wykorzystujących popularność portali ogłoszeniowych. Pomimo wielu ostrzeżeń, wciąż nie brakuje osób, które padają ofiarą internetowych oszustów. Oto przykład- wczoraj mieszkanka Mławy straciła wszystkie pieniądze ze swojego konta. Była przekonana, że zamawia przesyłkę kurierską.

Mławianka wystawiła na swoim profilu towar. Po chwili, za pomocą komunikatora skontaktował się kupujący. Poprosił o przesyłkę kurierem, wysłał kobiecie link do znanej firmy kurierskiej. Oszukana skorzystała z wygenerowanego linka. Mając problem z zalogowaniem, podała konsultantowi dane do logowania na konto bankowe. Po chwili z jej konta zniknęły wszystkie pieniądze. Kobieta powiadomiła Policję.

Przypominamy jak najczęściej działają oszuści na portalach ogłoszeniowych  –  Oszust wysyła mailem  fałszywy link. Pokrzywdzony klika i trafia na stronę z formularzem do uzupełnienia, gdzie trzeba wpisać dane osobowe, dane karty płatniczej lub inne szczegółowe dane. Po wypełnieniu formularza przychodzi sms z banku, z kodem do autoryzacji. Oszukana osoba nie czyta uważnie treści wiadomości z banku i wpisuje kod w odpowiednie miejsce formularza. Oszust okrada sprzedającego, płacąc jego kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca  gotówkę w bankomacie.

Zanim zdecydujesz się na korzystanie z portali ogłoszeniowych, zapoznaj się z ostrzeżeniami na stronie danego portalu. Nie korzystaj z gotowych linków do pobierania wpłat, bez ich uprzedniego sprawdzenia na stronie portalu w zakładce : „ sprawdź link do odbioru wpłaty”.  Nie otwieraj przesłanych przez sprzedającego lub kupującego, nieznanych linków, nie podawaj danych karty płatniczej. Z uwagą czytaj wiadomości, jakie otrzymujesz podczas transakcji kupna- sprzedaży. 

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

 

Powrót na górę strony