Aktualności

ZDARZENIE DROGOWE NA S7 W UNISZKACH ZAWADZKICH – apelujemy o korzystanie z pasów bezpieczeństwa

Data publikacji 01.08.2022

Trwają czynności mławskiej policji w sprawie zdarzenia drogowego, do których doszło w miejscowości Uniszki Zawadzkie podczas weekendu. W zdarzeniu ranne zostały 2 osoby. Policja apeluje o ostrożność i korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Ważne jest aby pasy zapinali także pasażerowie pojazdów.

W sobotę, o godz. 16:30, na krajowej siódemce w miejscowości Uniszki Zawadzkie, doszło do zdarzenia drogowego. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierujący samochodem marki Renault Clio, 52- letni mieszkaniec pow. płockiego, nie dostosował prędkości do warunków drogowych w wyniku czego zjechał do przydrożnego rowu. W wyniku zdarzenia rannych zostało dwoje pasażerów nie korzystających z pasów bezpieczeństwa 73 - letnia kobieta i 80 – letni mężczyzna. Kierujący był trzeźwy. Ranni zostali przetransportowani do szpitali w Ciechanowie i Działdowie. Trwają czynności mławskiej policji.

Niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie kolizji czy nawet gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową" wynoszącą nawet kilka ton. Ważne jest aby pasy zapinali także pasażerowie jadący z tyłu. Jeżeli pasażer z tylnej kanapy nie zapnie pasów, podczas zderzenia czołowego uderzy w oparcie fotela osoby jadącej przed nim. Siła uderzenia niekiedy potrafi złamać fotel, a obrażenia wynikające z tej sytuacji mogą zakończyć się nawet śmiercią osoby siedzącej z przodu – przestrzega Policja.

Pamiętajmy, że do obowiązków kierowcy należy sprawdzenie, czy wszystkie przewożone osoby są bezpieczne. Policja apeluje o ostrożność, rozwagę i zdjęcie nogi z gazu. Warunki pogodowe na drogach są zmienne. Mgła, intensywne opady deszczu lub oślepiające słońce, osłabiona koncentracja kierowców mogą prowadzić do groźnych zdarzeń  drogowych. Jeśli czujemy, że kolejna kawa nie działa, nie wsiadajmy za kierownicę. Pamiętajmy, że wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do nieodwracalnej w skutkach tragedii.  

Autor: asp. Aneta Prusik

Powrót na górę strony